Beşiktaş’ın Fikstürü Zorlaşıyor

Geçtiğimiz sezon dar bir kadroyla uzun yıllar unutulmayacak bir şampiyonluğa imza atan ve bu sene ligle beraber Avrupa sahnesinde de sahaya çıkan Beşiktaş’ta yoğun fikstüre ve Şampiyonlar Ligi’ne yönelik olarak alternatifli bir kadro kurulmuştu.

Bu sezon yaşadığı sakatlıklarla birlikte büyük bir kriz yaşayan ve Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig’de istediği sonuçları alamayan Beşiktaş’ta milli aradan sonra sezon bir nevi tekrar başlıyor. Ligin 9. Haftasında dış sahada Başakşehir ile karşılaşacak olan Siyah Beyazlı ekip üst üste zorlu maçlarda galibiyetler arayacak.

Kartalın İlk Önemli Virajı

Geçtiğimiz sezon oynadığı futbolla da ligin en iyi takımlarından birisi olan Sergen Yalçın, oynattığı oyundan vazgeçmek istemeyen yapısıyla bilinen bir teknik direktör olarak öne çıkıyor. Ligde oynadığı maçlarda önde yoğun baskı yapan, topu kaptırdığı anda direk geri almaya çalışan ve defans çizgisini mümkün olduğunca ileride kuran Beşiktaş’ın bu oyununun yaş ortalaması yüksek olan kadrosunda yorgunluk yarattığını söylemek mümkün.

Bununla birlikte, Kara Kartalların lideri Sergen Yalçın, Şampiyonlar Ligi’nde Süper Lig’de oynadıkları oyunu oynamalarının mümkün olmadığını söylemiş ancak sakatlıklar nedeniyle de özellikle Avrupa sahnesinde oynanmak istenen oyuna dair prova yapılamamıştı.

Sakat oyuncularının büyük çoğunluğunun takıma katılmasıyla birlikte sezona tekrardan başlayan Beşiktaş’ın artık hem Avrupa’da hem de Süper Lig’de istediği oyunu sahaya yansıtmasına engel bir durum kalmamış gibi gözüküyor. 15 Ekim’de Başakşehir karşısında başlayacak zorlu fikstür, 6 Kasım tarihinde oynanacak Trabzonspor maçıyla birlikte sona erecek.

Bununla birlikte eğer Beşiktaş bu sezon da iddiasını devam ettirmek ve bir adım ileriye gitmek istiyorsa böylesi zor fikstürlerden istediği sonuçları çıkarmayı da bilmeli.

Beşiktaş’ın Oynayacağı Maçlar

Siyah Beyazlılar ilk olarak 9. Hafta karşılaşmasında Başakşehir karşısında galibiyet arayacak. Bu maçtan 4 gün sonra 19 Ekim tarihinde Şampiyonlar Ligi maçında Sporting Lizbon’u sahasında ağırlayacak olan Beşiktaş, 25 Ekim’de ise ilk derbi maçına çıkacak ve yine Vodafone Park’ta Galatasaray’ı konuk edecek.

Galatasaray maçından sonra 30 Ekim tarihinde oynanacak Hatayspor maçı için yola çıkacak olan Beşiktaş, Hatay’da oynanacak maçtan sonra Portekiz deplasmanına gidecek. Portekiz temsilcisi karşısında verilecek zorlu mücadeleden sonra İstanbul’a dönecek olan Beşiktaş’ın milli aradan önce oynayacağı son maç ise ligin en iddialı ekiplerinden Trabzonspor ile olacak.

Şu anki tabloyla tüm sakat oyuncularının Galatasaray maçında dönmesi hedeflenen Beşiktaş’ın bir diğer avantajı da Hatayspor ile karşılaşacağı maça kadar İstanbul’dan ayrılmıyor olması olacak. Yolculuğun verdiği yorgunluğu yaşamayacak olan Beşiktaş’ta bu sürecin iyi değerlendirebilmesi oldukça önemli.

Hatay’a yapacağı yolculuktan sonra Portekiz’e uçacak olan takımın belki de Trabzonspor maçı öncesinde yenilenme antrenmanı dışında antrenman yapmaya şansı dahi olmayacak.

Sakatlık krizinden yeni çıkan Kara Kartalların bir daha böyle bir problem yaşamaması için üst üste oynanacak maçlarda kadro planlamasını kuracak olan Sergen Yalçın’a büyük iş düşüyor.