Beşiktaş’ın Yıldızı Rachid Ghezzal

Beşiktaş’ın Cezayirli futbolcusu Rachid Ghzzal, Süper Lig’de asist yarışında zirvede yer alıyor. 28 yaşındaki futbolcu Beşiktaş öncesinde Avrupa’da 3 büyük ligde yer aldı. 1992 yılında Fransa’da doğan Rachid Ghezzal, futbola küçük yaşta başladı. A takımına yükselene kadar aly tapılarda devam eden Ghezzal, Lyon’da tamamladı.

2012 yılından itibaren Lyon’un A takımında yer alan Ghezzal, bu gönemde Fransa 20 yaş altı milli takımında idi. Yıldız futbolcu, potansiyeli ile Fransız futbolunda en çok gelecek vaad eden futbolcu idi.

Kayıp Geçen Bir Yıl

2013-2014 sezonunda ise sakatlanan Ghezzal, Lyon’u şoka uğrattı. Yaşadığı sakatlık sonrasında tam 6 ay boyunca yeşil sahalardan uzakta kaldı. Tam 32 resmi maç kaçırdı. Sakatlığı iyileştikten sona ise rotasyona giremeyen yıldız futbolcu koca bir yılı tek bir resmi maça bile çıkmadan geçirdi ve 2013-2014 sezonu kariyerinde kayıp yıl olarak değerlendirildi.

Daha sonra 2016-2017 sezonunda ligde bekleneni veremese de Lyon, Avrupa kupalarında harika bir oyun sergiledi. Şampiyonlar Ligi grubunu üçüncü sırada tamamladı ve daha sonra Avrupa Ligi’ne devam etti.

AZ Alkmaar’a iki maçta tam 11 gol attı, Roma’yı da iç sahada başarılı bir oyunla geçmeyi başardı. Fransız ekibinin çeyrek finaldeki ise rakibi temsilcimiz Beşiktaş olmuştu.

2017-1028 sezonunda başında Ghezzal Monaco’da oynayan Cezayirli yıldız, sezonda kötü bir performans sergilememesine rağmen yaşadığı sakatlıklar ile birlikte istenilen performansı gösteremedi. Şampiyonlar Ligi’nde Beşiktaş ile aynı grupta bulunan Ghezzal, sezon bitimi sonrasında Monaco serüveni sona ermiş oldu ve Leicester City’ geri döndü.

Beşiktaş Macerası

Daha sonraları Beşiktaş karşılaşmasını hatırlatarak, Türkiye’nin oyuncularını serbestlik vermesini ve futbol anlayışını sevdiğini belirtmişti. Daha öncelerde de Beşiktaş ile karşılaşan Ghezzal, 2020-2021 sezonu yaz transfer döneminin son gününde Beşiktaşlı yöneticiler, prensip anlaşmasını yapmıştı.

Transfer döneminin bitmesin az bir süre kaldığında siyah beyazlı takım yönetimi Türkiye Futbol Federasyonu’na yıldız ismin evraklarını motosiklet ile göndermiş ve zamanında evrakları teslim ederek futbolcunun ekibe katılmasını sağlamıştı.

Yıldız futbolcu saha içinde başarılı olduğu kadar aynı zamanda hayır sever biri. 2018 yılında Phill Roby ile ortaklık kuran tecrübeli yıldız, dijital hayvanseverlik çalışmalarında yer alıyor. Aynı zamanda çocuklara hem iş hem de spor eğitimi imkânı tanıyor.