Beşiktaş’ta Hedef Umtiti

Süper ligin son şampiyonu Siyah beyazlılar hem şampiyonlar liginde hem de ligimizde yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz dönemde başı çok ağrıyan, üst üste birçok mevkide birçok oyuncusunu sakatlığa kurban veren son şampiyon Beşiktaş transfer dönemini haraketli geçirmesi muhtemel görünüyor.

Kadrosuna takviyeler yapılmak için Teknik Direktör Sergen Yalçının belirlediği eksikler ve ihtiyaçlar üzerine çalışmayalar başlayan yönetim somut adımlara atmaya da başlayacak.

Kadrosuna takviyelere başlamak için ilk hedef olarak savunma hattını belirleyen kara kartal hedefine Barcelona’da oynayan sol ayaklı Fransız stoper oyuncusu Samuel Umtiti’yi hedefine aldı.

Barcelona’nın Umtiti İçin Tutumu

Adı Kara kartal ile bir süredir birlikte geçen Fransız oyuncu için Barcelona’nın tutumu ise belli oldu. Stoper oyuncusu için Barcelona cephesinde yaşanan gelişme ise şu şekilde, Samuel Umtiti gözden çıkarılanlar ve gelecek sezon planlaması içerisinde yer almayan bir isim hem maliyet hem de Barcelona’nın istediği seviyelere gelemeyen Fransız stoper için iki formül masada ya takımdan bonservisi ile ayrılacak ya da oyuncu bir ekibe kiralanıp en azından maaş yükünün tamamından ya da bir kısmından kurtulacak.

Sözleşmesi 2023 yılında bitecek olan Samuel Umtiti’nin ise düzenli olarak forma giyebileceği bir takıma gitmeyi kabul edebileceği ve bunun yanı sıra bu takımın Şampiyonlar Liginde mücadele eden takımlardan olmasını istiyor. Oyuncu kendini tekrar ispat edip tekrardan üst düzeyde forma giymek istiyor.

Geçtiğimiz Sezon Katalan ekibi ile 16 kez sahaya çıkan Samuel Umtiti bu sezon resmi maçlarda henüz forma şansı bulamadı.

Umtiti’nin Talipleri

İspanya La liga devlerinden Barcelona forması giyen Fransız stoper Samuel Umtiti’nin geleceği belirsiz. Barcelona cephesi gelecek sezon planlamaları içinde Fransız stoperi düşünmüyor. İspanyol devi Barcelona maddi sorunlarla başı ağrıyan kulüplerden birisi oyuncuların maaş yükünün oldukça çok olması sezon başında başına oldukça dert açmıştı.

İspanya’daki konsorsiyum Barcelona’nın kadrosuna kattığı bazı isimlere lisans çıkartılmasına izin vermemişti bunun sonucunda Dünyanın en iyi oyuncusu olarak gösterilen Lionel Messi ile sözleşme imzalanamamış hatta bazı Barcelonalı oyuncular maaşlarından fedakarlıkta bulunmuş ve sorun geçici olarak çözülmüştü.

Barcelona’nın yeni yönetimi bu finansal yapının değişmesi gerektiği fikrinde ve bunun içinde somut adımlar atmaya yaz transfer sezonunda başlamışlardı. Barcelona yönetiminin Samuel Umtiti konusunda oyuncuyu ilk tercih olarak bonservisi ile takımdan göndermek yer alıyor.

Bu senaryoda Barcelona takımı hem oyuncunun maaş yükünden kurtulup hem de bonservis geliri sağlayacak ve gelecek sezon transfer bütçesini artıracak. Fransız stoperin kiralanması durumunda ise oyuncu bir sezon kiralık bir şekilde başka takımda forma giyerken maaş yükünden kurtulunacak fakat bonservis elde edilebilmesi oldukça zor bir hal alacak.

Olimpik Lyon altyapısında yetişen oyuncu A takım ile geçirdiği 4 sezon sonucunda Barcelona’ya 25 milyon Euro karşılığında transfer olmuştu.

Barcelona’nın Fransız stoperi için yetişmiş olduğu ülkesi Fransa’dan talipleri olduğu bazı Fransız takımlarının 27 yaşındaki oyuncuyu kadrosuna katmayı hedefliyor. Hem ülkesinden hem de Süper ligden Kara kartalın istediği oyuncunun şampiyonlar ligi arenasında yer alan bir takıma kiralanma istemesi Temsilcimiz Beşiktaş’ın elini güçlendiren bir konu.