Kulüpler Birliği

Bilim Kurulu Üyesinden Açıklamalar

Geçen hafta Türkiye Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Nihat Özdemir ve Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu telekonferans olarak bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantının konusu Türkiye’de ertelenen lig maçlarının başlama tarihiydi ve toplantı sonunda Mehmet Sepil lig maçlarının 12-13-14 Haziran’da başlama ihtimalinin olduğunu Bilim Kurulunun tavsiye kararına göre hareket edileceğini açıkladı.

Covid 19 Bilim Kurulu üyesi Prof.Dr. Ateş Kara ise lig maçlarının haziranda başlaması için önümüzdeki 7-10 günlük sürede virüsün durumunu gözlemlemek gerektiğini söyledi. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olan Ateş Kara covid 19 ve bütün küresel salgınlarda alınan önlemlerin adım adım kaldırılması gerektiğini söyleyerek futbolda da bunun geçerli olacağını ifade etti.

‘’Seyircili ve Seyircisiz Maç Önlemleri’’

Ateş Kara lig maçlarının başlamasıyla futbolcuların ve seyirciler de dahil olmak üzere stadyumdaki herkesin korunması gerektiğini vurgulayarak seyircisiz maç alternatifinde de sahada sınırlı kişilerin olması gerektiğini savundu. Seyircisiz oynanacak maçta sahada futbolcular, teknik ekip, sağlık ekibi, malzemeci dışında kimsenin bulunmaması gerektiğini söyledi.

Bilim Kurulu üyesi seyircisiz oynanan maçlarda da seyirci olmamasına rağmen ekstra önlemler alınması gerektiğini belirtirken seyircili oynanacak maçlarda önlemlere uyulmasının daha da zor olacağını ve bir aksamanın her şeye baştan başlamasına ölüm sayılarının da artmasına yol açacağını sözlerine ekledi.