Boston Celtics Yasta

Amerikan Basketbol Ligi (NBA) ekibi Baston Celtics’in efsane isimlerinden biri olan KC Jones, hayatını kaybetti.

Boston Celtics’in internet sitesinden yapılan açıklama ile, KC Jones’un 88 yaşında hayatını kaybettiğini sevenlerine duyurdu. Yıldız ismin ölüm sebebi ve ne zaman öldüğü tam olarak açıklanmadı.

Boston Celtics’den KC Jones’a Veda

NBA’den Adam Silver yaptığı açıklamada, “K.C. Jones, oyunumuz tarihindeki en ödüllü şampiyonlar arasındaydı” dedi. “K.C.’nin olağanüstü başarıları ve etkisi uzun süre hatırlanacak.” Sözlerini kullandı.

Ligde 1960’lı yıllara damgasını vuran Boston Celtics’in kadrosunda yer alan KC Jones, takımıyla oyunculuk kariyerinde 8 NBA şampiyonluğuna imza atmıştı.

Takımda oyun kurucu olarak görev yapan KC Jones, 1956 Melbourne Olimpiyat Oyunları’nda da ABD Milli Takımı iki altın madalyanın sahibi olmuştu.

NBA sitesinde yer alan bilgiler doğrultusunda KC Jones, buhran sorasında Teksas’ta fakir bir ailede büyüdü. Babasının adını alan KC Jones, 9 yaşında evinin bulunduğu mahallede basketbol oynamayı öğrenen KC Jones, savunma oyunlarında 1.80 boyu ile öne çıktı.

Rakiplerine hiç şans vermeden oynayan KC Jones üniversiteye geldiğinde efsane lakabını aldı. Bill Russell ile takım kurdu ve iki NCAA şampiyonluğu kazandı.

İkili 1956’da Merbourne Olimpiyatları’nda altın madalya kazandı. Orduda iki yıllık görev yaptıktan sonra Boston Celtics takımına katıldı. Bu adım ile birlikte tarihe adını yazdırdı.

Antrenörlük Yılları

Brandeis Üniversitesi, Los Angeles Lakers ve Washington Bullets’ta antrenör olarak görev yaptıktan sonra Jones, Celtics’e dönmüş ve 1983’te Celtics baş antrenörü seçilmişti.

Bu rolü oynadığı beş sezonun dördünde takımı NBA finallerine taşımıştı. Yıldız isim antrenörlük yaptığı dönemde, “Oyuncuları dinliyorum.

Benim işim onlara yön vermek ve hareket etmeleri için bir temel sağlamak, ancak onların kendi yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini kullanmalarına izin vermelisiniz” sözlerini kullanmıştı. Koçluk tarzını bu sözler ile anlatmıştı.

Boston Celtics’i 1983-1988 yıllarında çalıştıran KC Jones, baş antrenör olarak görev yapmıştı ve görev yaptığı dönemde iki kez şampiyonlar elde etti.

Basketbolda efsaneleşmiş isimlerin bulunduğu “Basketball Hall of Fame”de (şöhretler müzesi) yer akan Jones’un 25 numaralı forması ise 1967’de Boston Celtics’den emekli olmuştu.