Brezilya Kadınlar Voleybol Finaline Adını Yazdırdı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın 12.gününde Güney Kore ile yarı finalde karşı karşıya gelen Brezilya setlerde 3-0’lık bir skorla rakibini mağlup ederek olimpiyat tarihinde üçüncü defa finale yükseldi.

4 Ağustos tarihinde yapılan çeyrek final mücadelesinde A Milli Kadın Voleybol Takımımızı 3 – 2 ‘lik skorla 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndan eleyen Güney Kore, Brezilya karşısında başarılı olamadı ve olimpiyatlardan elendi.

Brezilya Üstünlüğü Hiç Kaptırmadı

Brezilyalı milli voleybol oyuncuları, ilk iki setin başındaki kısa anlar haricinde setlerde puan üstünlüğünü Güney Koreli rakiplerine hiç kaptırmadıkları maçta görece rahat bir galibiyete erişti. Olimpiyat tarihi boyunca finale çıkmayı hiç başaramamış olan Güney Koreli milli voleybol takımının hayalleri bu olimpiyatta da gerçek olmadı.

Rakiplerinin set başında sonuna doğru ivmesini arttıran bir performansla ilerleyip setleri almasına engel olamayan Güney Koreli ekip, üç seti de 25 – 16’lık bir skorla Brezilyalı oyunculara kaptırdı. 

Grup karşılaşmalarında Brezilya ile aynı grupta olan Güney Kore, Brezilyalı voleybolcularla ilk mücadelelerinde de maçı 3 – 0 kaybetmişti. Grup aşamasında oynanan beş maçın ikisini kaybeden Güney Kore’nin Brezilya’dan sonra maç verdiği ülke ise Sırbistan olmuştu.

Grup aşamasında, A grubunda mücadele veren Brezilya rakipleriyle oynadığı beş maçın beşini de kazanıp grup birincisi olarak mağlubiyetsiz çeyrek finale yükselmişti. Brezilyalı ekip, oynadığı ilk beş maçın üçünde rakiplerine set bile vermemişti. Çeyrek finalde Rusya Olimpiyat Komitesi ile karşılaşan Brezilyalı milliler, sadece tek set vererek bu engeli de aşıp yarı finalde Güney Kore’nin rakibi olmuştu.  

Olimpik Voleybolda Madalya Karşılaşmaları Başlıyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda finale yükselen Brezilya’nın rakibi Amerika Birleşik Devletleri olacak. Final mücadelesi 8 Ağustos Pazar günü saat 07.30’da gerçekleşecek. Güney Kore ise bronz madalya için daha önce gruplarda kaybettiği Sırbistan ile aynı saat 03.00’da üçüncülük maçına çıkacak.

Brezilya kadın milli voleybol takımının 1996 Atlanta ve 2000 Sydney Olimpiyatları’nda kazandığı iki bronz madalyası var. 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda derece alamayan Brezilyalı milliler, 2008 Pekin ve 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazanmıştı.