Buse Tosun Gümüş Madalya Kazandı

UWW Bireysel Dünya Kupası, bu sene Sırbistan başkenti Belgrat’da düzenleniyor ve ülkemizi kadınlar 72 kilo kategorisinde milli sporcumuz Buse Tosun temsil ediyor.

Buse Tosun, birinci tur, çeyrek final ve yarı final müsabakalarından galibiyetle ayrılarak finale kadar yükselmeyi başardı.

Daha sonra finalde ise altın madalya için kadınlar 72 kilo kategorisinde rakibi Bulgar Yuliana Vasileva Yaneva’ya karşı mindere çıkan Buse Tosun, Yuliana Vasileva Yaneva’ya 5 – 2 mağlup oldu ve dünya ikinicisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

Buse Tosun’un UWW Bireysel Dünya Kupası Serüveni

UWW Bireysel Dünya Kupası’nın ilk turunda milli sporcumuz Buse Tosun, Hintli rakibi Preet Kaur Gursharan mücade etti. Milli sporcumuz Buse Tosun, Hintli takibi Preet Kaur Gursharan’ı 12 – 11 yenerek çeyrek finale yükselmeyi başarmıştı.

Milli sporcumuz Buse Tosun, çeyrek finalde Evgenia Zakharchenko ile karşılaşmıştı. Milli sporcumuz Buse Tosun, çeyrek finaldeki rakibi Rus Evgenia Zakharchenko’yu 9 – 7 mağlup ederek yarı finale yükselmeyi başarmıştı.

Daha sonra yarı finalde Ukraynalı Alla Belinska ile kıyasıya mücadele eden milli sporcumuz Buse Tosun, bu müsabakadan da 6 – 2 galip ayrılarak adını finale yazdırmayı başarmıştı.

Finalde ise altın madalya için kadınlar 72 kilo kategorisinde rakibi Bulgar Yuliana Vasileva Yaneva’ya karşı mindere çıkan milli sporcumuz Buse Tosun, Yuliana Vasileva Yaneva’ya 5 – 2 mağlup oldu ve dünya ikinicisi olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.

UWW Bireysel Dünya Kupası’ndaki Diğer Müsabakalar

Sırbistan başkenti Belgrat’da düzenlenen UWW Bireysel Dünya Kupası’ndaki diğer müsabakalarda 57 kiloda milli sporcumuz Mehlika Öztürk, Bulgar Evelina Nikolava ile karşı karşıya gelecek.

Daha sonra 59 kiloda milli sporcumuz Elif Yanık, Sırp rakibi Anna ile kaşılaşacak. Diğer müsabakada ise 65 kiloda milli sporcumuz Aslı Demir Alman Deborah ile kozlarını paylaşacak.

Bir diğer mücadelede 68 kiloda milli sporcumuz Nesrin Baş Ukraynalı Dünya Şampiyonu Alina Makhina Stadnik ile karşı karşıya gelecek.

Son olarak ise 76 kiloda milli sporcumuz Yasemin Adar Dünya Şampiyonası finalinde yendiği Avrupa Şampiyonu Belarus Vasilitsa ile ilk turda karşılaşacak.

Bu yıl kadınların başarı yılı oldu. Ülkemizi tüm dünya şampiyonalarında ve yarışmalarında temsil eden başarılı kadınlar bir bir ödüllerle ülkelerine dönüyorlar.