Çaykur Rizespor Yeni Malatyaspor Galibiyetiyle İç Sahada Serisini 5 Maça Çıkarttı

Süper ligin 17. Haftasında küme düşme hattında yer alan Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor karşı karşıya geldi. Çaykur Rizespor ev sahipliğinde Yeni Malatyaspor ile 19 Aralık Pazar günü saat 13:30’da hakem Halil Umut Meler’in ilk düdüğü ile Çaykur Didi Stadyumunda mücadele etti. 

Pazar gününün açılış mücadelesinde ev sahibi Çaykur Rizespor oyuna sonradan giren Deniz Hümmet’in 80. Dakikada atmış olduğu gol ile 1 – 0 skor ile galibiyet almayı başardı. Çaykur Rizespor son 5 iç saha mücadelesinde 5 maçta 5 galibiyet aldı ve önemli bir seri yakalarken elde ettiği bu galibiyet ile Çaykur Rizespor puanını 16’ya çıkarttı. Hamza Hamzaoğlu’nun öğrencileri gelecek haftada alacağı galibiyet ile süper ligin ilk yarısı tamamlanırken küme düşme potasından çıkmayı başarabilir fakat deplasmandaki performansı oldukça sıkıntılı.

Çaykur Rizespor ve Yeni Malatyaspor daha önce 6 maçta karşı karşıya gelirken bunlardan 3 tanesi Çaykur Rizespor’un ev sahipliğinde oynanmıştı. Çaykur Rizespor bu 3 maçta 2 kez galip gelirken konuk Yeni Malatyaspor ise 1 kez galip geldi. Aralarındaki son maçta ise Yeni Malatyaspor 0 – 4’lük farklı bir galibiyet almıştı.

Bu maçın sonucuyla birlikte Çaykur Rizespor 17 maçta 5 kez galibiyet alırken 1 maçta beraberlik ile sonuçlandı ve 11 maçtan ise mağlubiyet ile ayrılırken alınan galibiyetlerin tamamı teknik direktör Hamza Hamzaoğlu’nun göreve gelmesi ile birlikte gerçekleşti ve ligin dibine demir atmışken takımı ayağa kaldırdı. Yeni Malatyaspor ise teknik direktörlük değişikliğine gitmiş olsa da Rumen teknik direktör Marius Sumudica’da yeterli olamadı. 17 haftalık dönemde 4 maçta galibiyet aldı ve 2 maçtan da beraberlik ile ayrılırken 11 maçta da sahadan mağlubiyet ile ayrıldı.

Alınan son sonuçlar ile hem küme düşme potasında hem de hattın hemen üzerindeki sonuçlar ile aralarındaki fark tekrar bir maça indi ve alınacak galibiyet ile küme düşme potasındaki takımların değişecek.

Çaykur Rizespor Bu Sezon İlk Kez 2 Kez Üst Üste Galip Geldi

7. haftada takımın başına geçen Hamza Hamzaoğlu’nun gelmesi ile birlikte yalnızca ilk iç saha maçında Galatasaray’a karşı mağlup oldu. Bu maç sonrasında iç sahada oynanan maçlarda hiç mağlubiyet almadı ve bu maçtaki galibiyet ile birlikte 5’te 5 yapmayı başardı ve küme düşme hattından uzaklaşmak adına önemli sinyaller verdi.

Deplasman maçlarında ise henüz galibiyet alamamış olsa da teknik direktör Hamza Hamzaoğlu’nun öğrencileri iç sahada topladıkları puanlar ile 16 puanda küme düşme hattının hemen üzerindeki en yakın rakibinden 2 puan uzakta yer alıyor.

Maçın genelinde topun daha çok hâkimi olan Çaykur Rizespor rakip kalede de etkili olmayı başarsa da yakalanan fırsatları gol ile değerlendirmekte zorlanırken savunmada hem 1. Hem de 2. Bölgede oldukça kompakt durmayı başardı ve rakibine yalnızca 2 isabetli şut imkânı verdi.

Yeni Malatyaspor Üst Üste 2. Kez Mağlup

Alınan kötü sonuçlar neticesinde Rumen teknik direktör Marius Sumudica göreve getirilmişti. Rumen teknik direktörün gelmesiyle ilk 2 hafta istenildiği gitse de son haftalarda çok kötü gidiyor ve son 7 maçta yalnızca 2 beraberlik aldı.

Devre arasına kadar 2 maç kaldı bu maçlardan mağlubiyet ile ayrılmazsa küme düşme potasından kurtulabilme ihtimali olabilir.