CEBELİTARIK KARŞISINDA İLKLERİ YAŞADIK

Cebelitarık’ı Bizim Çocuklar 3-0 yendi. A Milli Futbol takımımız, Bizim Çocuklar 2022 Dünya Kupası Elemelerinde Cebelitarık’ı deplasmanda 3-0 yenmeyi başardı. Böylece gruptaki liderliğini sürdürmeyi devam ettirebildik. Artık tüm gözler 7 Eylül’de oynanacak olan kritik Hollanda maçında olacak ve tüm taraftarlar o maç için nefesleri tuttu.  

Euro 2020 Travması Hala Sürüyor

2002 Dünya Kupasından sonra belki de en iyi ikinci jenerasyonumuzu yakaladığımız dönemde,  Euro 2020’de 24 takımlı turnuvada, sonuncu olarak turnuvayı tamamlamamızın travması hala sürüyor. Maçtan sonra, çoğu otorite tarafından yapılan eleştirilerin temeli, Milli takımın Euro 2020 performansına dayanıyor. Kötü bir turnuva geçirmemizin etkisiyle Millilerin artık bir reaksiyon göstermesi gerekiyordu.

İçerde oynadığımız Karadağ maçında da bunu göstermek istiyorduk ki Cengiz’in sol ayağıyla attığı mükemmel gol sonrası, takım arkadaşlarını toplayıp kulübedeki Şenol Güneş’in yanına gitmesi, bunu kanıtlar nitelikteydi. İlk golden sonraki oynadığımız tempolu futbol sonucunda atacağımız ikinci golün habercisiydi. Mükemmel bir hücum setiyle 2-0 öne geçtiğimiz maçta, çoğu kişi turnuvadaki kötü performansın reaksiyonunu bu maçta gösterdiğimizi düşünüyordu. Milli takım oynadığı futbol ile tekrar özlediğimiz takımı, sahada görmenin mutluluğunu yaşatırken, maçın son 20 dakikasında geriye yaslanan bir takım görünce turnuvada oynadığımız futbol herkesin gözünde canlandı. Bu da turnuvadaki travmayı atlatamadığımızın göstergesiydi ki son dakikalarda yediğimiz gol ile sahadan beraberlikle ayrıldık.

Halil ve Hakan Kilidi Açan İsimler Oldu

Bu maçın sonunda çoğu futbolsever, Cebelitarık karşısında bile zorlanacağımızı öngörüyordu. Nitekim öyle de oldu. Karşılaşmanın ilk yarısında, 32 bin nüfuslu FİFA Dünya sıralamasında 194.sırada bulunan Cebelitarık karşısında ilk yarı gol atamadan tamamladık. İlk yarı gol bulamayan Milli takım için ilginç bir istatistik ortaya çıktı. Andorra, San Marino, Liechtenstein ve Letonya’dan sonra biz de Bizim Çocuklar da Cebelitarık’a ilk yarıda gol atamayan 5. Ülke olarak tarih geçmeyi başardılar.

İkinci yarıya bazı değişikliklerle başlayan Şenol Güneş, Hakan Çalhanoğlu, Kenan Karaman ve Halil Dervişoğlu’nu sahaya sürdü. Çoğu kişi tarafından Milli takım performansı eleştirilen Hakan Çalhanoğlu, ilk golden önce attığı kilit pas ve uzaktan attığı mükemmel gol ile maçı 1 gol 1 asistle tamamlayarak Cebelitarık karşısında galibiyetin mimarı oldu.