Cengiz İle Messi Yenişemedi

Barcelona’nın yaşadığı ekonomik kriz nedeniyle takımdan ayrılmak zorunda kalan ve Fransa ekiplerinden Paris Saint Germain’in yolunu tutan Lionel Messi ile sakatlıkları nedeniyle istediği formu yakalayamayan ve bu sezon Marsilya’ya transfer olan milli oyuncumuz Cengiz Ünder, Fransa Ligi’nin 11. Haftasında karşı karşıya geldi.

Futboldan daha ziyade futbol dışı faktörlerin konuşulduğu maç 0-0 sona ererken, temsilcimiz Cengiz Ünder iyi bir performans sergiledi.

Marsilya’da Cehennem Yaşandı

Fransız futbolunun en tutkulu taraftarları sıralanacak olsa Marsilya taraftarı bu listeye tepeden girer. Oldukça tutkulu ve ateşli bir taraftar grubu olarak görülen Marsilya taraftarı, bununla birlikte tehlikeden de kaçmayan ve maçın önüne geçen hareketler yapmaktan imtina etmeyen bir grup.

Hatırlanacağı üzere UEFA Avrupa Ligi E grubu 2. Hafta karşılaşmasında temsilcimiz Galatasaray da Marsilya deplasmanına gitmiş ve bu maçta Galatasaray taraftarı ve Marsilya taraftarı arasında yaşanan olaylar nedeniyle maç duraklamak zorunda kalmıştı.

Galatasaraylı taraftarlara ateşli nesneler yollayan, meşaleler atan Marsilya taraftarı maç boyunca sahaya yabancı maddeler atmış ve bu nedenle oyunun seyir zevki de düşmüştü. Paris Saint Germain taraftar grubu ve takımına karşı da antipati besleyen Marsilya taraftarının ligin 11. Haftasında yapabilecekleri tüm organizasyonu korkuturken, bu korkunun boş yere olmadığı da oynanan maçla anlaşıldı.

Öncelikle takdir etmek gerekir ki şahane bir koreografi hazırlayarak takımlarına desteklerini daha maç başlamadan gösteren Marsilyalılar, sonrasında ise yaptıkları taşkınlıklarla maçın zaman zaman durmasına neden olurken, bir taraftar da Messi’nin önüne atlayarak tehlike yarattı.

Bu gözle bakıldığında malumun ilanı olarak nitelendirilebilecek olaylardan kimsenin zarar görmemesi teselli olurken, saha içi ise taraftarlar kadar tutkulu bir görüntüye sahip değildi.

Cengiz Marsilya’yı Sırtlıyor

Bu sezon başında Marsilya’ya transfer olan ve oldukça iyi bir performans gösteren milli oyuncu Cengiz Ünder, Paris Saint Germain’i konuk ettikleri maçta da rakip oyuncuların başına bela oldu. Bir pozisyonda hızlı bir şekilde rakip kaleye yaklaşırken PSG sağ beki Achraf Hakimi’nin kendisini çekmesiyle yerde kalan Cengiz, bu pozisyonun VAR tarafından incelenmesi ve Hakimi’ye kırmızı kart çıkmasıyla rakibini daha da güçsüz duruma düşürdü.

Futbol tarihinin en önemli isimlerinden biri olan Lionel Messi ile bu sezon ilk kez karşı karşıya gelen oyuncumuz, sahada gösterdiği performansla takımına katkıda bulunsa da galibiyeti getiremedi. Bununla birlikte Başakşehir’den Roma’ya transfer olduktan sonra Avrupa futbolunda bir dönem oldukça etkili bir futbol ortaya koyan Ünder, yaşadığı sakatlıkların etkisiyle düşüşe geçen kariyerini, Marsilya’da tekrar yükseltecek gibi duruyor.

Ligde çıkılan ilk 3 maçta 3 gol atmayı başaran oyuncumuz, sonraki maçlarda skora katkı yapamasa da oyunda bulunduğu her anda takımına katkı sağlamayı başarırken, Marsilya’nın UEFA Avrupa Ligi grubunda attığı tek golün de sahibi olarak öne çıkıyor.