TSİGALKO CM 01-02

Evet, yukarıda gördüğünüz bir kod. Oyun severler için mutluluğun kodu. Hayalinde teknik direktörlük yapmak isteyenler Championship Manager ile bu hayaline az da olsa yaklaşmışlardı.

Bilgisayarların yavaş yavaş popüler olduğu zamanlarda hayatımıza giren bu oyun ben dâhil birçoklarını ekran başına kilitlemişti. Uykusuz geceler, hissedilmeyen açlık hissi, gelen kupalar ve başarılar.

Bu oyunu oynarken zaman kavramı yok oluyordu. Her oyunun olduğu gibi bu oyunun da efsaneleri vardı. Benim hatırladığım Maxim Tsiglako ve Temur Altunhan bizler için gerçek efsaneydi.

25 Aralık 2020 tarihiyle birlikte bu efsanelerden birine ‘’Maxim Tsiglako’ya’’ veda ettik. Onu henüz 37 yaşında bir trafik kazasında kaybettik.

SANAL MI GERÇEK Mİ?

Oyunda şöhret olan karakterlere çok sık rastlarız. Bu şöhret karakterin gerçek hayatında kazandığı ünden ve başarıdan sonra oyun üzerinde kodlanır ve oluşturulur.

Ancak bazen de bu durumun tam tersi yaşanır. Oyundaki ünü, şöhreti ve başarısı gerçektekini geçen nadir insanlar vardır. İşte Maxim Tsigalko öyle bir futbolcuydu.

Oyunda gittiği her takımı şampiyon yapan, her takıma sayısız başarılar kazandıran ve adeta leblebi gibi gol atan Belaruslu forvet Maxim Tsigalko, oyundaki ününün bu kadar fazla olduğunu sonradan öğrenmiş.

Hakkında yapılmış son röportaj Yunanistan merkezli Gazzeta.gr sitesine ait. Röportaj 2018 Haziran’ında gerçekleşmiş. Ayağına kadar giden Yunan gazeteci Lefter Danovasilis’e teşekkürlerini ileten Tsigalko “Buraya gelmek istediğiniz için minnettarım.

Hayatımı telefonda anlatmaktan her zaman kaçınırım. İnsanların gözlerine bakıp yaşadıklarımı anlatmak bana daha güzel geliyor.” açıklaması ile bizleri şaşırtmıştı.

Kendisinin oyundan haberinin olmadığını belirten Tsigalko, ismim bu kadar ünlüyken benim hiçbir şeyden haberimin olmaması üzücü açıklamasında bulunmuştu.

İNŞAAT HAYATI

23 yaşında ciddi bir sakatlık geçiren Maxim, 26 yaş gibi ülkemizde hala genç sayılabilecek bir yaşta futboldan emekli olduğunu ve günlük 5 dolar gibi cüzi bir ücrete inşaatlarda çalışmaya başladığını belirtti.

Yaşadığı sakatlığın ayaklarından kaynaklanması ve inşaat işinin kendisini yorması sonucu oradaki işi bırakmak zorunda olduğunu, onun yerine ailesine iyi bir baba olmak istediğini gazeteye verdiği röportajda açıkladı.

Bu kadar ün yanlış zamanda kazanıldığı için belki de Maxim Tsigalko 25 Aralık itibariyle hayata yokluk içinde veda etti.