covid 19

Covid 19’un Sporculara Etksi

Dünyada ve Türkiye’de hızla yayılan covid 19 her gün binlerce kişinin hayatını kaybetmesine yol açıyor. Corona virüsüyle mücadele eden ülkelerde ve Türkiye’de lig maçları ertelenmişti ve maçların oynanamaması kulüplerin ekonomik olarak zor bir döneme girmelerine neden olmuştu. Corona virüsünün spor dünyasına olumsuz maddi etkisiyle beraber sporcular üzerinde de etkisi konuşulmaya başlandı.

Corona virüsüne yakalanan ve tedavi gören sporcular virüsten kurtulsa bile kalıcı hasarlar bırakabileceği ortaya çıktı. Akciğerlere yerleşmesi ile ciddi solunum sıkıntısı yaşatan corona virüsünün sporcularda enfekte olması ile kalıcı akciğer hasarlarına yol açabileceği açıklandı. Akciğerde oluşacak kalıcı hasarların uzun süreli ve hayatı olumsuz etkileyecek solunum sıkıntısına sebep olacağı da iddialar arasında yer alıyor. Corona virüsü her spor branşında sporcularda görülse de en çok futbolcularda ortaya çıktı.

Futbolcularda Covid 19

Corona virüsünün en çok can kaybına yol açtığı ülkelerden biri olan İtalya’da Serie A futbolcularında covid 19 vakalarına rastlanmıştı. Serie A’nın lider takımı Juventus başta olmak üzere Serie A takımlarında ark arkaya gelen futbolcu corona virüsü vakaları spor dünyasında ciddi bir paniğe yol açmıştı.