Değişen Elle Oynama Kuralı EURO 2020’de Olacak

Değişen Elle Oynama Kuralı EURO 2020’de Olacak

6 Haziran 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Kuralla değişiyor, yeni kurallar ilk kez EURO 2020’de deneniyor. Heyecan verici gelişmenin detayları ise şu şekilde;

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun yani IFAB’ın kurallarında bu sene itibariyle değişiklikler geldi. Bu değişiklikler futbolcuların lehine olacağı düşünülürken herkesi heyecanlandıracak türden gelişmeler olarak görülüyor. Kurallar içinde yer alan elle oynama kuralı, kurallar daha geç bir tarihte yürürlüğe girse de, 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda denenecek. İlk kez boy gösterecek kural, futbolcuları nasıl etkileyecek sorusu EURO 2020’de kendisine cevap bulacak.

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun yani IFAB’ın kurallarındaki elle oynama üzerine olan değişikliğin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nda denenecek olması haberini ise UEFA açıkladı. UEFA’nın açıklamaları bunlarla sınırlı kalmadı. İnternet sitesinden yapılan açıklama değişikliklerin hangi tarihte yürürlüğe gireceğinin merakını da giderdi.

1 Temmuz’da yürürlüğe gireceği söylenen değişikliklerin bu tarihten önce başlayacak olan EURO 2020’de de etkisini göstereceği bilgisi verildi. EURO 2020’nin 11 Haziran’da kapılarını açacak olması değişikliklerin ilk kez EURO 2020’de denenecek olmasına işaret verdi.

Elle Oynama Kuralında Yapılan Değişiklik

Futbol Oyun Kuralları’nın fauller ve suistimaller ile ilgili 12. maddesinde yapılan farklılığın yürürlüğe girmesiyle birlikte, futbolcunun elinin veya kolunun her teması ihlal olmaktan çıkacak. Bu yolla futbolculara daha geniş imkanlar tanınacağı düşünülüyor. Diğer taraftan da bir futbolcunun kazara elle oynaması durumu olduğu takdir de takım arkadaşının gol atması ya da gol pozisyonuna girmesi gibi durumlar kural ihlali olarak sayılmayacak

Kural İhlali Olabilecek Durumlar İse Şöyle

Uluslararası Futbol Birliği Kurulu’nun yani IFAB’ın kurallarındaki elle oynama üzerine olan değişikliğin ihlal edildiği durumlar ise şu şekilde;

Bir oyuncu, elini ya da kolunu topa doğru hareket ettirerek topa elleri ya da kolları ile kasıtlı olarak temas kurarsa, eli ya da koluyla doğal olmayan şekilde vücudunu ön plana atarak elinin ya da kolunun topa temas etme riskini arttırır ise, istemeden bile olsa eliyle ya da koluyla gol atar, eliyle ya da koluyla topa değdikten sonra gol atarsa, kural ihlal olmuş olur.