Denzeil Boadu Kimdir

Talihsiz bir sakatlık sonrasında aldığı kararlar ile kariyeri baştan sona değişen Denzeil Boadu kimdir?

Gana’dan İngiltere’ye göçmen olarak gelen ve Londra’ya yerleşen Boadu Adjei ailesinin oğlu olan Denzeil, futbola yeteneği sayesinde henüz 10’lu yaşlarının başında şehrin en büyük takımlarından biri olan Tottenham tarafından keşfedildi ve yetiştirildi.

Birkaç sen sonra ise başka bir Londra devi olan Arsenal, genç yeteneği ezeli rakibinden aldı. Fakat elinde sadece bir yıl tutabildi. 2013 yılında Denzeil, Manchester City U18 takımına transfer oldu.

Ülkenin en parlak orta sahası olarak gösterilen Denzeil, İngiltere U16, U17 takımlarının da değişmez oyuncusu oldu. Yıldız futbolcu hızlı, oyun zekâsı yüksek, kanat özelliklerine sahip bir 10 numaraydı. İngiliz futbolu ondan çok şey bekliyordu.

2014’ten Sonra Her Şey Değişti

Manchester City U18 Takımı ile Bolton karşısında sahada yerini alan Denzeil 7-0 kazandıkları maçta attığı 2ç gol sonrasında bir şeylerin ters gittiğinin farkına vardı. Ayağında bir acı hissetmişti fakat kendisi için önemli bir maçı bırakamazdı.

Hissettiği acıya anlam veremse de oyundan çıkmadı. Oyunda çok iyi oynuyordu ve daha şimdiden 2 gol atmıştı. Hayranı olduğu David Silva ve Sergio Agüero ile aynı takıma çıkması için sadece birkaç adım kaldığını düşünüyordu. Performansı bu şekilde ilerlerken A takıma alınması an meselesiydi.

Bu şekilde ilerlerken bir sakatlık nedeni ile oyundan ayrılmasının doğru olmayacağını düşündü. Daha sonra takımda bir gol daha attı ve hat-trick yaptı. Fakat duyduğu acıdan golüne sevinemedi bile. Takımı 7-0 kazanmış olsa da Denzeil Boadu yaşayacaklarının farkında değildi.

23 Yaşında Kariyeri Son Buldu

İlk defa futbol topu ile tanıştığında 5 yaşında olan Denzeil, hayatta yapmaktan en mutlu olduğu şeyi futbola sağlık kontrolleri sonrasında veda etmek zorunda kaldı. Ayağında ciddi bir sakatlık olan genç futbolcunun ayağında beşinci metatars kırığı vardı.

Ameliyat olmaktan korkan futbolcuya klasik bir tedavi uygulandı ve ayağının iyileşmesi doğal sürece bırakıldı. Ayağı ne yazık ki iyileşmek yerine daha da kötüye gidiyordu. Ameliyat edilmesi şarttı. Ameliyattan 3 ay sonra futbola geri dönebilecek duruma gelmesi bekleniyordu.

Ameliyat sürecinde takımı Manchester City onu hiç yalnız bırakmadı yaklaşık olarak 20 ay sonrasında top oynayabilir bir hale gelen Denzeil ilk önce onu hiç yalnız bırakmayan Manchester City’de top koşturmaya başladı. Fakat bir yıl sonra Dortmund’dan gelen teklifi kabul etti ve Dortmund’un ilk İngiliz futbolcusu oldu.

Ne yazık ki orada eski başarısını yakalayamadı. Dortmun yıldız futbolcunun sözleşmesini feshetti ve Dezeil 23 yaşında kulüpsüz kaldı.