Derbide Düdük Fırat Aydınus’un

Süper Lig’in 17’inci haftasında oynanacak Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi iki takımın taraftarları kadar tüm futbolseverleri de heyecanlandırıyor. Uzun bir süreden bu yana futbol kamuoyunun en merakla takip ettiği derbi serisine dair her iki takım da hazırlıklarını da sürdürürken, bu senenin en tartışmalı konularından birisi olan hakemlerden hangisinin 17’inci haftada oynanacak hangi maçta görev yaptığı da açıklandı.

Yapılan açıklamaya göre 17’inci haftanın kapanış maçı olan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde hakem Fırat Aydınus olacak.

Fırat Hoca Geçen Sezon Emekli Olacaktı

Türk futbolunun en tartışmalı hakemlerinden birisi olan Fırat Aydınus, aynı zamanda en çok eleştirilen ve en çok takdir edilen de hakemlerinden biri. Maç içerisinde şahsına münhasır hareketleri, oyuncularla olan iletişimleri ve kararları ile birlikte Türk futbolunun en çok tanınan hakemlerinden birisi olan Fırat Aydınus, 1993 senesinde başladığı hakemlik kariyerine normal şartlarda geçtiğimiz sezonun sonunda veda edecekti.

Bilindiği üzere TFF, hakemlerin en fazla 47 yaşına kadar görev yapmasına izin verdiği için geçtiğimiz sezon şampiyonu da belirleyen maç olan Göztepe-Beşiktaş maçında görev alan Fırat Aydınus’un son kez sahada düdük çalacağı düşünülüyordu. Ancak uzun bir süredir tartışmalara da neden olan hakemliğin artık daha az ilgi çeken bir meslek olması nedeniyle arkadan hakem yetişmiyor olması TFF’nin bu kuralı en azından şimdilik bir seferliğine değiştirmesine neden oldu.

TFF’nin en yetenekli hakemlerinden birisi olarak gösterilen ancak FIFA kokartı 2014 senesinde alınan Fırat Aydınus, belki de Türk futbolunun birçok paydaşında ifade edildiği gibi kendi potansiyelinin altında kendisi nedeniyle kalmış biri olarak ifade edilebilir.

Fırat Aydınus’un Yönettiği Maçlar

Türk futbolunun en tartışmalı hakemlerinden birisi olan Fırat Aydınus’un tecrübesi ve maç içerisindeki serinkanlı tavırları sayesinde 17’inci haftada oynanacak derbinin hakemi olmayı hak etti. 2006-2014 yılları arasında layık görüldüğü FIFA kokartı sayesinde pek çok uluslararası maç da yöneten Fırat Aydınus’un derbide yardımcılığını yapacak isimler ise Aleks Taşçıoğlu ve Erdem Bayık olacak.

Derbinin dördüncü hakeminin Alper Ulusoy olacağı açıklanırken, VAR hakemi ise maç saatinden önce belli olacak. Bu sezon 2 Fenerbahçe ve 2 Beşiktaş maçı yöneten Fırat Aydınus’un yönettiği maçlarda Fenerbahçe 2 mağlubiyet, Beşiktaş ise 1 mağlubiyet ve 1 galibiyet aldı.

Fenerbahçe’nin Konyaspor’a 2-1, Başakşehir’e ise 2-0 yenildiği maçta hakemlik yapan Fırat Aydınus, Beşiktaş’ın Galatasaray ile 10’uncu haftada oynadığı derbide düdük çalmıştı. Altay’ın 7’inci haftada aldığı son galibiyet olan 2-1’lik Beşiktaş galibiyetinde de düdük çalan Fırat Aydınus, bu sezon toplam 12 maçta hakemlik yaptı.

Görev aldığı maçlarda 35 sarı kart, 1 kırmızı kart gösteren 48 yaşındaki hakem, 4 maçta da penaltı noktasını gösterdi. 17’inci haftanın en önemli maçı olan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi 19 Aralık 2021 Pazar günü saat 19’da başlayacak.