Dev Derbide Kazanan Fenerbahçe Safiport

Uluslararası Basketbol Federasyonu FIBA’nın Avrupa’da düzenlediği Kadınlar Basketbol Liginde Türkiye’nin iki lider kadın basketbol takımı olan Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray rakip oldu.

FIBA Kadınlar Avrupa Ligi’nin ilk haftasında 8 takımın yer aldığı B grubu karşılaşmaları gerçekleşti. Kuruldukları tarihten bu yana her ligde ezeli rekabetleri devam eden Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray Kadın Basketbol Takımı’nın çekişmesi Avrupa’da da devam etti.

Grup karşılaşmalarında Fenerbahçe Safiport ve Galatasaray kozlarını paylaştı. Derbi sarı-lacivertli takımın 89-69 skor üstünlüğü ile sona erdi.

Galatasaray-Fenerbahçe Safiport Karşılaşmasının Detayları

Merakla beklenen Fenerbahçe Safiport-Galatasaray derbisi İstanbul’da gerçekleşti.Şehit Mustafa Özer Spor Kompleksi Stadyumu’nda gerçekleşen karşılaşma ilgiyle takip edildi.Mücadele TRT Spor Yıldız’dan canlı yayın ile izleyiciyle buluştu.

Karşılaşamaya hızlı bir şekilde giriş yapan Fenerbahçe Safiport bir süre karşı takıma sayı vermedi. Mücadelenin henüz 3. dakikasında McBride’ın kusursuz sayısı ile Galatasaray Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı karşısında 10 sayı geride kaldı.Fenerbahçe periyot boyunca bu üstünlüğünü sürdürmeye devam etti.

Galatasaray her ne kadar Krajisnik’in atakları ile bu farklı kapatmaya çalışsa da ilk periyot Fenerbahçe Safiport’un oldu. Sarı-Lacivertli takım ilk çeyreği 17-14 önde bitirdi.

Galatasaray’ın Çabası Yetmedi

İlk periyotta farkını ortaya koyarak başlayan Fenerbahçe ikinci periyotta da bu farkı sürdürmeye devam etti. İkinci periyodun başladığı andan itibaren baskınlığını sürdüren Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı Galatasaray’lı oyunculara deyim yerindeyse göz açtırmadı.

İkinci çeyrekte Fenerbahçe dört sayılık seri ile başladı. Bunun ardından Galatasaray mola aldı. Mücadelenin 17.dakikasında 28-38 skor tablosu ile Fenerbahçe Safiport önde yer alıyordu. Galatasaray Fenerbahçe’nin baskısını kırmaya çalışsada başarılı olamadı. İkinci periyot da sarı-lacivertli takımın oldu.Fenerbahçe Safipor soyunma odasına 43-38 lider konumda döndü.

Takımlar İkinci yarıya karşılıklı basketler ile başladı. İkinci yarının ilerleyen dakikalarında Galatasaray mücadelenin gerisinde kalmamak için çaba gösterdi ancak Fenerbahçe Safiport farkı iki hanelere çıkarttı. Mücadelenin son çeyreğine 60-52 skor tablosu ile sarı-lacivertli takım üstün başladı.

Galatasaray hücum ve savunma da etkinliğini artırsa da Fenerbahçe avantajını elinden bırakmadı. Farkın kapanmasına izin vermeyen sarı-lacivertli takım mücadeleyi 89-69 kazandı.

Galatasaray’ın bir sonraki mücadelesi B grubu ikinci hafta maçında oynayacağı Dynamo Kursk mücadelesine hazırlanacak.