Dev İsim Barcelona Borç Batağından Çıkamıyor

Futbol denilince akla gelen dev isimlerden biri olan Barcelona borçları nedeni ile sıkıntılı bir süreç yaşıyor. La Liga takımlarından biri olan Barcelona kulübün yıllık finansal raporunu yayınladı. Durumlar pek de iç açıcı görünmüyor. Katalan ekibinin 1,5 milyar Dolar’ın uzun vadede 886 milyon dolar borcun kısa dönemde oluşuğunu belirtti.

Katalan Ekibi Borçlarını Açıkladı

Barcelona, remi internet sitesinden yaptığı açıklamada borcunun 1,5 milyar dolar olduğunu yazdı. Katalan ekibinin borcunun büyük bölümünü futbolcu maaşları oluştururken oyuncu ücretleri kulüp gelirinin yüzde 74’ünü oluşturuyor. Goal’ün yaptığı habere göre Barcelona Korona virüsün (covid-19) olumsuz etkileri nedeni ile maaşların ödenmesini geciktirdi.

Bordo mavili takımın borçlarının 153 milyon dolarlık kısmını transfer edilen oyuncuların ödenemeyen bonservis bedelleri oluşturuyor. 2017 yazında Liverpool’dan Barcelona’ya yaklaşık 176 Milyon Dolar’a karılan Coutinho için Katalanlar, İngiliz ekibine tam 35 milyon dolar;

Frankie de Jong için Ajax’a 19 milyon Dolar ve Bourdeaux’dan transfe edilen Malcom için 12 milyon Dolar daha bonservis bedeli ödemesi gerekiyor. Bu bedelleri ödeyemeyen kulübün bonservis borcu yaklaşık olarak 176 milyon doları buldu.

Kulüpte Yer Alamayan Oyuncunun Borcu Duruyor

Bonservis borçları ile başı belada olan Katalan ekibi kulüpten giden futbolcuların bile bonservis bedelini hala ödüyor. Borç borç üstüne binince işin içinden çıkamayan Barcelona’nın ne yapacağı merakla bekleniyor.

Katalan ekibi Gremio’dan transfer edilen ama sezon başında Miralem Pjanic ile takas edilen Arthur için Brezilya kulübüne 25 milyon Euro transfer bedeli borcu var. Aynı zamanda Bayern Münih’ten Katalan devine katılan ve şu an Inter forması giyen Arturo Vidal için ise Bavyera ekibine 13 milyon dolar bonservis borcu bulunuyor.

Artık ekibinde bulunmayan oyuncular için bile borçlu olan Barcelona 2019-2020 sezonunda net borcunun 593 milyon dolar olduğunu açıkladı. Yeni tip korona virüs pandemisi ile birlikte gelirlerinde düşüş yaşayan Barcelona, borçların çoğunu ertelemek zorunda kalmıştı.

Yapılan açıklamaya göre bordo mavili takım kulüp borçlarının ödenme tarihini bu senede 30 Haziran 2021 tarihine kadar ertelemek istiyor.