Djokovic ‘Altın-Slam’ Hayaline Veda Etti

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’na madalyasız veda eden Sırp tenisçi Novak Djokovic, kadınlarda Steffi Graf’tan sonra ‘Altın-Slam’ yapmayı başaran ilk tenisçi olma hedefini gerçekleştiremedi.

Tenis sporunda, dört Grand Slam ve olimpiyat altınının aynı senede kazanılmasına ‘Altın-Slam’ deniyor. Tenis tarihinde ‘Altın-Slam’ yapmayı başaran tek raket, 1988 senesinde Avustralya Açık, Fransa Açık, Wimbledon ve Amerika Açık’i kazanıp 1988 Seoul Olimpiyat Oyunları’nda da altın madalyaya ulaşan Alman tenisçi Steffi Graf. 

Sırp Raketin Bu Sezonda Yükselen Grafiği

Dünya bir numarası Sırp tenisçi Novak Djokovic, tenis sezonunun başında dünyanın iki numarası Daniil Medvedev’i üç sette mağlup edip Avustralya Açık’ı kazandı. Ardından Haziran 2021’de, Roland Garros’u kazanmasına artık kesin gözüyle bakılan Rafael Nadal’ı yarı finalde geçerek Fransa Açık’ta şampiyon oldu. Son olarak, Sırp raketin Wimbledon 2021’de de şampiyonluğa ulaşmasının ardından ‘Altın-Slam’ yapıp yapamayacağı tartışılmaya başlandı.

Novak Djokovic’in ‘Altın-Slam’e ulaşmak için sezonun son Grand Slam’i Amerika Açık’ı da kazanması gerekse de önündeki ilk büyük mücadele 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ydı. Roger Federer, Rafael Nadal ve Dominic Thiem gibi oyuncuların çeşitli sebeplerle Tokyo’da yarışmayacaklarını açıklamalarıyla Djokovic’in olimpiyatlarda en azından madalya kazanmasına kesin gözüyle bakılıyordu.

Djokovic’in Şaşırtan Olimpiyat Performansı

Olimpiyatlardaki ilk maçlarını fazla sıkıntı yaşamadan kazanan Djokovic, yarı finalde dünya beş numarası Alman raket Alexander Zverev ile eşleşti. Ariake Tenis Park Merkez Kort’ta yaşanan mücadelenin ilk setinde şaşırtıcı bir şekilde hiçbir varlık gösteremeyen dünya bir numarası, seti 38 dakika içinde 1-6 kaybetti. Sırp raket, ikinci sette bir geri dönüş umudu verdi ve seti 6-3’lük skorla kendi hanesine yazdırdı. Ancak son sette ağırlığını koyan Zverev, ilk sette olduğu 6-1’lik skorla hem finale yükselen isim olmayı başarmış hem de Djokovic’in ‘Altın-Slam’ hayallerini noktalamış oldu.

Djokovic’in altın ve gümüş kazanma umudunun sona ermiş olması tenis severleri şoka uğratmış olsa da Sırp tenisçi diğer yarı finalin kaybedeni İspanyol tenisçi Pablo Carreno Busta ile yapacağı üçüncülük maçını alarak hala bronz madalya kazanabilirdi. Ancak bu maçta da kendisinden beklenmeyen bir performans sergileyen dünya bir numarası setlerde 2-1’lik skorla bronz madalyayı da elinden kaçırdı.

Tüm bu yaşananlara rağmen Sırp tenisçi Novak Djokovic’in Amerika Açık’a favorilerden biri olarak gelmesi bekleniyor.