covid 19

E-Spor’da Covid 19 Patlaması

Corona virüsü covid 19 hayatın her alanını etkilemesinin yanında lig maçlarının, spor turnuvalarının, olimpiyatlarının ve spor oyunlarının ertelenmesine neden oldu. Her gün binlerce kişinin corona virüsünden hayatını kaybetmesi alınan önlemlerin de arttırılmasına yönlendirildi. Virüsün yayılmasının önlenmesi için en koruyucu tedbirin evden çıkmamak olduğu ve en güvenli yerin ev olduğu sıklıkla uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

Mecbur kalmadıkça evden çıkılmaması uyarılarının sonucu evde yaşamın yaygınlaşması ile e-spora talep arttı. Corona virüsünün Avrupa’da, Amerika’da ülkemizde görüldüğü mart ayının ikinci yarısında sanal oyun platformu olan Twitch’de en çok oynanan 10 oyundan 6 tanesinin e-spor oyunu olduğu yapılan istatistikler sonucu açıklandı.

Olimpiyatlar E Spor’da mı Olacak?

E-spor oyunlarına olan talebin artması ile e-spor kulüpleri de atağa geçtiler. E-spor kulüpleri, kadrolarını genişletme için profesyonel futbolcu transferlerine yoğunlaştılar. E-spor kulüplerinin birbirleri ile turnuva ve kupa maçları düzenlemek için hazırlık yapıldığı da açıklandı. Corona virüsü sebebiyle spor alanında ertelenen maçların ve turnuvaların yerini e-spor kulüplerinin sanal ortamdaki turnuvaların alacağı düşünülüyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi ileri dönemde olimpiyatları da e-spor alanına taşımayı düşündüğü de alınan bilgiler arasındadır.