Ebrar Karakurt: O Artık Bir Dünya Yıldızı

Kadın Voleybol milli takımımızın en önemli oyuncularından biri olan Ebrar Karakurt, iyi oyunu, bitmeyen hırsı ve günden güne gelişmesiyle dünya voleybolunun en büyük yıldızlarından biri olmaya aday görünüyor.

Bayrağı Neslihan’dan Aldı

Ebrar, Türk kadın voleybol yıldızı bayrağını Türk kadın voleybolunun dünyadaki en önemli temsilcisi olan Demir Leydi lakaplı Neslihan Demir’den aldı.

Neslihan Demir, başarılarla dolu kariyerinin yanı sıra kadın voleybolunun ülkemizde sevilmesinde çok büyük bir rol oynadı.

Çok Genç

2000 yılında dünyaya gelen Ebrar Karakur, henüz 14 yaşında Bursa Büyükşehir Belediye Spor Kulübü’nün A takımında forma giymeye başladı. Ebrar, o sezon takımıyla Challence Kupası kazanarak gelecekte neler başarabileceğini göstermeye başladı.

2017 yılında Türkiye Kadın milli voleybol takımının başına İtalyan antrenör Giovanni Guidetti geldi. O yıl düzenlenen 23 yaş altı Dünya Voleybol Şampiyonası’nda oynayan oyuncuları izlemeye başlayan Guidetti, takımdaki tecrübeli oyuncularla alttan gelen genç yetenekleri birleştirerek 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda alınan başarıların temelini attı.

23 yaş altı Dünya Voleybol Şampiyonası’nda Türkiye, bugünkü Olimpiyat kadrosunun çekirdeğini oluşturan Hande Baladın, Tuğba Şenoğlui Zehra Güneş, Aslı Kalaç ve Ayça Aykaç gibi oyuncularla mücadele etti. Ebrar Karakurt, o kadrodaki en genç oyuncuydu.

Ebrar, aynı yıl düzenlenen 18 yaş altı Dünya Şampiyonası’nda da mücadele etti. Ebrar Karakurt, 18 yaş altı Dünya Şampiyonası’nda harika bir performans gösterdi ve otoriteler tarafından geleceğin süperstarı olarak nitelendirilmeye başladı.

Ebrar Karakurt, 2017’de düzenlenen 18 yaş altı Dünya Şampiyonası’nın en iyi smaçörü olmayı başardı.

Rüya Takımda

Alt yaş takımlarımızdaki bu kaliteli oyucuncular, kısa süre sonra A takımda mücadele etti. Filenin Sultanları, Türkiye’nin ev sahipliğini paylaşacağı Avrupa Şampiyonası öncesinde performansını yükseltti ve müthiş bir oyun oynamaya başladı.

Filenin Sultanları, 2019 yılında ev sahipliğini Macaristan, Polonya ve Slovakya ile paylaştığı Avrupa Voleybol Şampiyonası’nda finalde Sırbistan’a 3-2 yenilerek üçüncü oldu. Ebrar Karakurt, bu şampiyonada gösterdiği performansla iyiden iyiye adından söz ettirmeye başladı.

Ebrar, kazandığı bu beğeniyi 2019 yılında düzenlenen Milletler Ligi’nin Rüya Takımına girerek somutlaştırmayı başardı.