Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem spor, yüksek riskli olarak algılanan faaliyetleri tanımlar. Bu faaliyetler genellikle yüksek hızlar, irtifalar, yoğun egzersiz ve son derece özel ekipmanlarla ilişkilidir.

Ekstrem sporun tanımı ve kökeni

Ekstrem sporun muğlak bir tanımı vardır ve kökenleri belirsizdir. 1990’larda popülerlik kazanmıştır. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli faaliyetleri tanımlamak için kullanılırken, hangi sporun ekstrem olarak kabul edilmesi gerektiği konusunda bazı tartışmalar vardır. Çoğu ekstrem spor belirli özellikleri paylaşmaktadır.

Ekstrem sporlar sadece gençlere özgü olmamakla birlikte, daha genç bir hedef kitleye sahip olma eğilimindedirler. Okul yetkilileri ekstrem sporlara nadiren yaptırım uygular. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha fazla yalnızlık gerektirir. İlk kez ekstrem spor yapan sporcular genellikle bir antrenör tarafından çalıştırılır. Medya, ekstrem sporları geleneksel sporlara kıyasla daha fazla kontrol edilemeyen değişkene sahip etkinlikler olarak sınıflandırır.

Ekstrem sporlar nadirdir çünkü kesin olarak tahmin edilemezler.

Ekstrem etkinliklerde değişkenler tipik olarak doğaldır. Çevresel değişkenler genellikle rüzgar, su ve dağlar gibi arazi ve hava koşullarıyla ilgilidir. Bu doğal olaylar kontrol edilemediğinden, sonuç üzerindeki etkileri kaçınılmazdır.

Ekstrem spor yapmanın faydaları

Ekstrem sporların birçok faydası vardır

Muhtemelen pek çok kişi böyle bir konuyu araştırmayacaktır. Bunun çok önemli bir soru olduğunu düşünüyoruz.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale geliyor. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, snowboard ve kar kayağı gibi aktiviteler her yıl daha fazla insanı çekiyor. Basketbol gibi diğer daha geleneksel yan aktiviteler ise azaldı. Bunun nedeni muhtemelen adrenalin arzusu ve ekstrem sporların hem fiziksel hem de psikolojik sağlığa sağladığı faydalar da dahil olmak üzere birçok faktördür.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Stres toleransı geliştirilebilir

Ekstrem sporlar zihinsel ve fiziksel sınırlarınızı test edebilir. Bu olduğunda, cesaretinizin kırılması kolaydır. Ancak bu durum tehlikeli hatalara yol açabilir. Düzenli olarak uçaktan atlayan ya da başka hareketler yapan insanların zihinsel kimyaları değişir. Bu, stresli durumlarda sakin kalmanıza ve odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ancak ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirebilir.

2. Kaygı yönetimi becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku nedeniyle kendinizi güçsüz mü hissediyorsunuz? Ekstrem spor meraklıları korkuyu keyifli bir deneyime dönüştürebilir. Uçaktan atlamaktan ya da ilk kez bungee jumping yapmaktan hiç korkmamış pek fazla insan yoktur. Bunları güvenli bir şekilde yapabilmeniz ve kendinizi diğer tarafta görebilmeniz korkunuzu azaltacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma stratejileri size öğretilecektir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz her gün kaslarımızı çalıştırmak için belirli egzersizler yaparız. Normal günlük rutininizin bir parçası olmayan bir aktivite yaptıktan sonra ağrı fark etmiş olabilirsiniz. Ya yeni bir kas grubunu çalıştırıyorsunuzdur ya da kaslarınızı alışılmadık hareketlere zorluyorsunuzdur. Bu biraz ağrıya neden olabilir ancak genel sağlığınız için de faydalı olabilir. Sağlığınızı iyileştirecek yeni kaslar çalıştırmaya başlayacaksınız.

4. Empati

İş yerinde veya hayatta öne geçmeye çalışmak genellikle umursamazlık olarak algılanır. Alçakgönüllü bir tutum sergilemek önemlidir. Bu bizi daha insancıl yapar ve olumsuz yargılardan kaçınmamıza yardımcı olur. Ekstrem sporlar yaparken mükemmel ya da ölümsüz olmadığınız gerçeğini kabul etmeniz gerekir. Bir ekstrem spor deneyiminden sağ çıkmak için ölümlü olduğunuzu kabul etmek, güvenlik ekipmanlarını nasıl doğru kullanacağınızı bilmek ve eğitmeninizin talimatlarına uymak önemlidir. 2009 yılında yapılan bir çalışmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırabilirsiniz?

Ekstrem sporlar fiziksel gücünüze karşı bir meydan okumadır. Bir dağa tırmanmak her zaman kolay değildir. Bu zorlukları tamamlayabilirseniz, ödülünüz sadece maddi olmaktan çok daha fazlası olacaktır. Araştırmanın ekstrem sporlar ile daha yüksek düzeyde öz saygı arasında güçlü bir korelasyon bulduğunu belirtmiştik. Düşündüğünüzde, böylesine zor bir görevi tamamlamak insanı gururlandırmalıdır. Özgüven hayatın her alanında önemlidir. Zorlukların üstesinden gelebilenler için ekstrem egzersizler iyi bir fikir olabilir.

6. Kalori yakmak

Fiziksel durumunuzu iyileştirmek istiyorsanız, ekstrem sporlar en iyi seçenek olabilir. Ayrıca standart egzersizlerden daha eğlenceli de olabilirler. Örneğin kaykay, bir saat içinde 500 kalori yakmak için mükemmel bir yoldur. Karmaşık yüzeylerde çalışarak ve yolda kaykay numaraları yaparak en iyi sonuçları elde edersiniz.

7. Artan denge

Çoğu ekstrem spor, iyi bir dengeye sahip olanlara bile yardımcı olabilir. Doğuştan sakarsanız veya dengenizi etkileyen bir rahatsızlığınız varsa, daha tehlikeli ekstrem aktivitelerden birine başlamanız tavsiye edilmez. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yapmak vücudunuzu daha dengeli hale getirmek için yeterlidir. Bu, doğası gereği bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez düşebilirsiniz, ancak sonunda yeni denge gereksinimlerine uyum sağlamayı öğreneceksiniz.

9. Sosyal etkileşim

İnsanlar sosyal olmak için doğmuştur. İçe dönük insanlar bile duygularla baş edebilmek için belli bir miktar sosyalleşmeye ihtiyaç duyarlar. Araştırmalar bile sosyalleşmenin bilişsel işlevlerde çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Ekstrem sporlar da bu alanda yüksek puan alır, çünkü çoğu diğer insanları içerir. Arkadaşlarınız varsa, onlarla kaykay yapmaya gitmeniz veya bir uçaktan atlamanız daha olasıdır. Sosyalleşmek size birçok fayda sağlayacak ve ilişkinizi güçlendirecektir.

Ekstrem doğa sporları nelerdir?

Başlamadan önce ekstrem sporları profesyonellerle denemek önemlidir. Hazır olduğunuzda adrenalininizi yükseltmek için macera aktiviteleri listesinden seçim yapın.

Bizi Facebook ‘ta takip edin

Ayrıca Oku: