EN PRESTİJLİ LİG’DE YENİ FORMAT

UEFA, 2024’ten itibaren geçerli olacak Şampiyonlar Ligi’nin yeni formatını belirledi. 2024’ten itibaren geçerli olacak yeni formatta ekip sayısı artacak ve 32’den 36’ya yükselecek. Buna paralel maç rakamları da artmış olacak. UEFA, hazırladığı taslağı üye 55 ülkenin federasyonuna gönderecek.

Formatın son şekli, federasyonlardan gelecek son taleplerden sonrasında ortaya çıkacak. İlk turda oynanacak maç sayısı ekip başına 6’dan 10’a yükselecek.

Her gruba 4 takımın dağıldığı toplamda 8 gruptan oluşan klasik sistemin yerine, 36 takımın 9’ardan 4 gruba dağıtıldığı bir lig sistemine geçilecek. İsviçre sistemiyle beraber Eylül-Aralık maç haftası sayısı 10’a, toplam maç sayısı da 96’dan 180’e çıkacak. Maç sayısı 100 artarak 225 olacak.

Bir takımın 10 değişik rakibe karşı oynayacağı öbek aşamasında bu eşleşmeler seri başı olma durumu göz önünde bulundurularak belirlenecek. İlk sekiz ekip son 16 turuna doğrudan çıkarken, ikinci 8 takımlık bölüm play off ile belirlenecek.

Ligi 9 ila 16. sıra içinde Tamamlayanlarla, 16-24 arasındaki sıralamada bulunan ekipler bu play off aşamasını oynayacak. Katılımcı sayısının 32’den 36’ya çıkması da ek 4 saptanca oluşması anlamına geliyor sadece UEFA, yeni kontenjanın ne halde dağıtılacağının şu an için belirleyebilmiş değil.

ŞAMPİYONLAR LİGİ’NİN TARİHİ

Şampiyonlar Ligi, Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) tarafınca her sene düzenlenen ve UEFA’ya bağlı birinci liglerdeki takımların savaşım etmiş olduğu internasyonal futbol turnuvası.

UEFA üyesi her ülke şampiyonunun (birtakım ülkelerde ilk birkaç sırada yer edinen takımların) katılmış olduğu organizasyon, Avrupa’daki en prestijli turnuva konumundadır. 1955’te Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası adıyla, çift maçlı eliminasyon sistemiyle düzenlenmeye başladı.

Bu dönemde şampiyonaya yalnızca, önceki sezonda ülkesinin en üst düzen ligini şampiyon olarak tamamlamış ekipler katılabilmekteydi. 1991-92 sezonuyla beraber format değişikliğine gidilerek lig usulüyle düzenlenen öbek aşaması da turnuvaya eklendi.

1992-93 sezonuyla beraber organizasyonun ismi günümüzdeki şekliyle değiştirildi. 1996-97 sezonuyla beraber ülke şampiyonlarının yanı sıra, ülkelerin UEFA sırasına göre liglerini şampiyonun peşinde tamamlayan birtakım ekipler da turnuvaya katılmaya başladı.

Günümüzde, bir sezonda aynı ülkeden en çokça beş ekip savaşım edebilmektedir. Ligdeki pozisyonu gereğince Şampiyonlar Ligi’ne katılan takımların peşindeki ekipler ise, Şampiyonlar Ligi’nin bir alt seviyesi olan UEFA Avrupa Ligi’ne katılabilmektedir.

Çift maçlı eliminasyon sistemiyle meydana gelen üç ön eleme turu ve bir play off turu sonrasında, lig usulüyle oynanan öbek aşamasına geçilir.

22 ekip doğrudan olarak öbek aşamasında turnuvaya dahil olurken, önceki turlardan gelen 10 takımın eklenmesiyle toplamda 32 ekip bu noktada yer alır.

Dörder takımdan oluşan 8 grupta oynanan maçlar sonucunda, gruplarını ilk iki sırada tamamlayan ekipler bir üst tura yükselir, üçüncü sıradaki ekipler ise UEFA Avrupa Ligi‘ne gider.

Çift maçlı eliminasyon sistemiyle oynanan eleme aşamasındaki maçlar sonunda, mayıs ayında oynanan tek ayaklı final maçıyla beraber sürem tamamlanır. Şampiyon olan ekip, UEFA Süper Kupası ve FIFA Kulüpler Dünya Kupası’nda boğuşmaya hak kazanır.

KAZANAN TAKIMLAR

Şampiyonlar Ligi’nde bugüne dek 10 değişik ülkeden 22 değişik ekip şampiyon oldu, 12 ekip ise birden fazla şampiyonluk yaşadı. Kazandığı 13 şampiyonlukla en oldukca şampiyon olan ekip Real Madrid iken, İspanya takımları toplamda kazanılmış olduğu 18 şampiyonlukla turnuva tarihinin en başarıya ulaşmış ülkesidir.