Erkekler Voleybolunda Bronz Madalya Arjantin’in Oluyor

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Arjantin ve Brezilya arasında geçen üçüncülük mücadelesinde 3 – 2’lik çekişmeli maç sonucunda bronz madalyayı evine götüren taraf Arjantin oldu.

Grup aşamasında da karşılaştığı Arjantin’i 3 – 2 yenmeyi başarmış olan Brezilya, Ariake Arena’da gerçekleştirilen mücadeleye umutlu çıkan taraf oldu. Ancak bu sefer yenilgiye müsaade etmeyen Arjantinli ekip 15 – 13 kazandığı son setin ardından bronz madalyayı elde etti.

1988 Seul Olimpiyat Oyunları’nda kazandığı bronz madalyadan beri olimpiyatlarda bir başarı elde edememişti. Brezilya ise 1984 Los Angeles, 2008 Pekin, 2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda gümüş kazanmış ve 1992 Barselona, 2004 Atina ve son olarak 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda olmak üzere toplamda üç kere altın madalyaya uzanmıştı.

Baştan Sona Çekişmeli Geçen Bir Final

Son dakikalarına kadar başa baş giden ilk seti 25 – 23’lük skorla cebine koymayı başaran taraf Arjantin oldu. Hemen ardından performansını daha yukarıya taşıyan Brezilyalı voleybolcular hem ikinci seti hem de üçüncü seti 25 – 20’lik skorla hanelerine yazdırmayı başardı.

Brezilya’nın bronza ulaşmak için tek bir sete ihtiyacı kaldığının bilinciyle oynayan Arjantinli ekip, baskıya iyi cevap verdi ve dördüncü seti 25 – 17 alarak maçı beşinci sete uzattı. Son sette ise konsantrasyonunu bozmayan Arjantin, 15 – 12’lik bir skorla seti, 3 – 2’lik nihai skorla ise maçı kazanarak tarihinin ikinci bronz madalyasını ülkesine götürdü.

Arjantin’in Olimpiyat Serüveni

Arjantin erkek voleybol takımı, grup aşamasında oynadığı beş maçın üçünü kazanıp ikisini kaybederek grubu üçüncü bitirmişti. 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki ilk mücadelesinde Rusya Olimpiyat Komitesi ile yüzleşen ekip, maçı 3 – 1 kaybetmişti. Sonraki maçında Brezilya’nın rakibi olan Arjantinli sporcular, bu maçlarında da 3 – 2 mağlup olmuştu.

Olimpiyatlardaki ilk iki maçlarını kaybederek kötü bir başlangıç yapan ekip, demoralize olmadan çıkmayı başardıkları üçüncü maçlarında Fransa’yı 3 – 2 yenmişti. Gruptaki son iki maçlarında ise Tunus’u 3 – 2, Amerika Birleşik Devletleri’ni 3 – 0 mağlup ederek grup üçüncüsü olmuştu.

Çeyrek finalde, İtalyan ekiple çekişmeli bir mücadele geçiren Arjantin, bu maçı da 3 – 2 kazanmayı bilmişti. Ancak yarı finalde Fransa’ya 3 – 0 mağlup olmalarının ardından üçüncülük maçı için Brezilya’nın rakibi olmuşlardı.