Ertelenen Juventus – Napoli Maçı

Normal şartlar altında, İtalya Seri A’nın 3. Haftasında yani 4 Ekim tarihinde Juventus kendi sahasında Napoli’yi konuk edecekti.

Bu maçtan önce konuk ekip Napoli’de 3 futbolcunun yapılan koronavirüs testleri pozitif çıkmıştı. Bu sebeple yine maçtan önce Napoli takımına yerel sağlık makamları tarafından seyahat yasağı getirilmişti.

Bu yüzden Juventus – Napoli maçının akıbeti karmaşık bir hale gelmişti çünkü mavi-beyazlı takım sahaya çıkamamıştı. Napoli maça çıkmadığı için de bu müsabaka tatil edilmişti.

Fakat daha sonra başka bir tarhite oynanması beklenen maç için Serie A yönetimi farklı bir karar aldı. Serie A yönetimi, Napoli’nin maça gidebilecek durumdayken gitmediği ve müsabaka saatinde maçın oynanacağı statta hazır bulunmadığı gibi gerekçeler gösterilerek hem Napoli’nin 3 – 0 hükmen yenik sayılmasına hem de 1 puanın silinmesine karar verilmişti.

Napoli, verilen bu karara FIGC nezdinde itiraz etmişti fakat olumlu bir sonuç çıkmamıştı. Daha sonra ise Napoli, verilen bu karara karşı CONI Tahkim Kurulu’na itiraz etmişti.

CONI Tahkim Kurulu’nun Nihai Kararı

Napoli, ertelenen Juventus maçı için kendilerine verilen 3 – 0’lık hükmen mağlubiyet ve 1 puan silme cezasına karşı en son CONI Tahkim Kurulu’na itiraz etmişti. İtalya’da spor yargısının en üst karar merci olan CONI Tahkim Kurulu ise yapılan bu itirazı kabul etii.

Yani CONI Tahkim Kurulu, , Serie A yönetimi ve FIGC’in Napoli aleyhine verdiği kararı bozdu. Böylelikle İtalya Seri A’nın 3. Haftasında oynanması gereken fakat ertelenen Juventus – Napoli maçı ileri bir tarihte oynanabilecek.

İtalyan spor basınından edinilen bilgilere göre, Napoli takımı avukatlarının, “Bu maça çıkmamak bir tercih değil, zorunluluktu. Napoli’nin maça çıkmaması için milyonda bir bile neden yoktu” şeklinde savunma yaptıkları öğrenildi.

Juventus – Napoli Maçı Yeniden Oynanacak

CONI Tahkim Kurulu’nun açıklamasına göre, ertelenen Juventus ve Napoli maçı tekrardan oynanacak. Bu karar açıklandıktan sonra akıllara gelen ve cevabı merak edilen ilk konulardan biri ertelenen bu maçın ne zaman oynanacağı ile ilgili oldu.

İtalya Seri A fikstürü, şu an çok sıkışık olduğu için belirli bir tarih belirtilmedi. Fakat İtalya basınında, iki takımda 13 Ocak’taki kupa müsabakalarını ertelerse bu tarihte maçı tekrar oynayabilecekleri haberi çıktı.