Eski Şampiyon Başakşehir Şimdi Dipte

2019-2020 sezonunun Süper Lig şampiyonu Medipol Başakşehir 2020-2021 sezonuna teknik adam Okan Buruk ile başladı fakat istediğini alamayınca yollarını ayırdı.

Okan Buruk’un gidişi ile birlikte takıma Aykut Kocaman geldi. Devam eden sezonda Süper Lig’de tutunma mücadelesi veren Medipol Başakşehir sıralamada en altlarda yer alıyor.

Medipol Başakşehir Küme Düşüyor

Medipol Başakşehir’in Süper Lig’de son şampiyon unvanı ile başladığı 2020-2021 sezonunda bırakın şampiyonluğu takım küme düşmemek için büyük uğraşlar veriyor. Şimdiye kadar Türkiye Ligi’nde şampiyon olduktan sonra küme düşen bir takım olmamıştı. Medipol Başakşehir eğer bu sezon küme düşerse bu bir ilk olacak. Avrupa’da ise bu tarz örnekler mevcut.

Sezona takımı şampiyon yapan Okan Buruk ile başlayan fakat daha sonra Aykut Kocaman yönetiminde devam eden ve 7 maçtır galibiyet yüzü görmemiş olan Medipol Başakşehir, Süper Lig’de 25. Hafta itibari ile küme düşme hattında yer alıyor.

Takımın küme düşmesi halinde bu alanda Türkiye’de bir ilki yaşayacak olan Medipol Başakşehir, 4 ekibin veda edeceği 21 takımlı ligde 24 puan ile 18. Sırada yer alıyor.

Medipol Başakşehir’in bu durumu akıllara ülkemizde örneği bulunmayan fakat Avrupa takımlarında daha önce yaşanan bir durumu akıllara getirdi. Şimdi Avrupa’da şampiyon olduktan sonra ligden düşen takımlar.

Bir Sene Şampiyonluk Bir Sene Küme

Avrupa’nın 5 büyük futbol ülkesinden İngiltere’den Manchester City, Almanya’dan Nürnber şampiyon tamamladıkları sezondan hemen sonra bulundukları liglere veda eden takımlar oldu.

İtalya’da gişe geçtiğimiz yıllarda Juventus ve Milan şike skandallarına karıştıkları gerekçesi ile bulundukları ligden şampiyonlukları sonrasında küme düşürüldüler.

  • Manchester City 1937-1938

İngiltere Birinci Futbol Ligi’ni 1936-1937 senesinde şampiyon olarak bitiren Manchester City bir sonraki sene ligden küme düştü. Şampiyon olduğu yıl 22 takım içerisinde 57 puan ile şampiyon olmasına rağmen bir sonraki sene 22 takım içerisinde 36 puan ile 21 sırada ligi tamamladı ve düştü.

  • Nürnberg 1968-1969

Almanya Birinci Futbol Ligi’nde 1968-1969 yılları arasında 47 puan ile şampiyon olan Alman takımı Nürnberg sadece bir sene sonra lige tutunamadı. 29 puan ile ligde 17. Oldu ve ikinci ligin yolunu tutan isim oldu.