EURO 2020 GRUP ETABINDAN ÖNE ÇIKAN İSTATİSTİKLER

Avrupa Futbol Şampiyonası’nın grup etabı tamamlandı. 6 grupta toplamda 36 maç gerçekleştirildi. EURO 2020’nin bu etabında, ilk 2 sırada yer alan takımlarla birlikte üçüncü olmuş en iyi dört takım da üst tura çıkmaya hak kazandı. İtalya, Belçika, Galler, Hollanda, Danimarka, İngiltere, Avusturya, İsveç, Hırvatistan, Almanya, Fransa ve İspanya gruplarında ilk iki sırada yer alan takımlar oldular.

Üçüncü olan en iyi dört takım ise Ukrayna, İsviçre, Portekiz ve Çekya oldu. Öte yandan EURO 2020’de gerçekleşen 36 karşılaşmada, toplamda 94 gole imza atıldı. 94 golün 8’i ise penaltı noktasından kaydedildi.

EURO 2020’DE İSTATİSTİKLER DİKKAT ÇEKİCİ

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası’nın grup aşaması sona erdi. Turnuvanın bu etabında, gruplarının ilk iki sırasında yer alan ekiplerle birlikte üçüncü olmuş en iyi dört takım da üst tura çıkmaya hak kazandı. Gruplarının ilk iki sırasında yer alarak tur atlayan ülkeler; İtalya, Belçika, Galler, Hollanda, Danimarka, İngiltere, Avusturya, İsveç, Hırvatistan, Almanya, Fransa ve İspanya oldu. Ukrayna, İsviçre, Portekiz ve Çekya ise üçüncü olan en iyi dört takım arasına kalmayı başararak bir üst tura geçti.

EURO 2020’nin grup aşamasında, toplamda 94 gole imza atıldı. Bu gollerin 8’i ise penaltı golüydü. F Grubu’nun son maç gününde gerçekleşen Portekiz-Fransa mücadelesi 2–2 berabere bitti. 3 penaltı golünün kaydedildiği mücadele, grup etabında en fazla penaltı kullanılan mücadele oldu.

EURO 2020’DE GOL ORTALAMASI 2,62

Şampiyona’da maç başına gol ortalaması 2,62 olurken, 46 ile 60. dakikalar arası topun en fazla fileleri havalandırdığı aralık oldu. Bu 15 dakikalık aralıkta ise 22 gol kaydedildi. Öte yandan EURO 2020‘nin en çok gol atan takımı 8 golle Hollanda oldu. Grup aşamasında en fazla gol kaydeden oyuncu ise 5 gol ile Portekizli yıldız Cristiano Ronaldo oldu. Ronaldo böylece Portekiz formasıyla 109. golüne imza attı ve bu alandaki rekoru İranlı Ali Daei ile paylaştı. Ali Daei, söz konusu rekor hakkında Instagram hesabından bir açıklama yaptı.