EURO 2020 Gruplar ve Takımlar

EURO 2020 Gruplar ve Takımlar

18 Mayıs 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

2020 yılında yapılması planlanan fakat Covid-19 pandemisi sebebi ile bir yıl ertelenen EURO 2020’nin başlamasına sayılı günler kaldı. Heyecanla beklenen EURO 2020, 11 Haziran Cuma günü başlayacak ve 11 Temmuz Pazar günü oynanacak olan final müsabakası ile birlikte sona erecek. Bu yıl EURO 2020’de 24 ülkenin milli takımı mücadele edecek.

Gruplar ve gruplarda yer alan takımlar sırasıyla şöyle: A Grubu’nda Galler, İsviçre, İtalya ve Türkiye; B Grubu’nda Belçika, Danimarka, Finlandiya ve Rusya; C Grubu’nda Avusturya, Hollanda, Kuzey Maledonya ve Ukrayna; D Grubu’nda Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, İngiltere ve İskoçya; E Grubu’nda İspanya, İsve., Polonya ve Slovakya; F Grubu’nda ise Almanya, Fransa, Macaristan ve Portekiz yer alıyor.

EURO 2020’de İlk Grup Maçları

Bu sene EURO 2020’de A Grubu’nda ilk maçlar 11 ve 12 Haziran tarihlerinde oynanacak. Bu maçlarda Türkiye – İtalya ve Galler – İsviçre karşı karşıya gelecek. Bu maçlara Roma Olimpiyat Stadı ve Bakü Olimpiyat Stadı ev sahipliği yapacak. B Grubu’nun ilk maçları 12 Haziran tarihinde oynanacak. Bu maçlarda Danimarka – Finlandiya ve Belçika – Rusya kozlarını paylaşacak.

Bu maçlar Kopenhag Parken Stadyumu’nda ve St. Petersburg Gazprom Arena’da oynanacak. C Grubu ‘nun ilk maçları 13 Haziran tarhinde başlayacak. Bu maçlarda Avusturya – Kuzey Makedonya ve Hollanda – Ukrayna karşı karşı gelecek. Bu maçlar Bükreş National Arena ve Amsterdam Johan Cruijff Arena’da oynanacak. D Grubu’nun ilk maçları 13 ve 14 Haziran tarihlerinde başlayacak. Bu müsabakalarda İngiltere – Hırvatistan ve İskoçya – Çek Cumhuriyeti kozlarını paylaşacak.

Bu maçlara Londra Wembley Stadyumu ve Glasgow Hampden Park ev sahipliği yapacak. E Grubu’nun ilk maçları 14 Haziaran tarihinde başlayacak. Bu maçlarda Polonya – Slovakya ve İspanya – İsveç karşı karşıya gelecek. Bu maçlara St. Petersburg Gazprom Arena ve Bilbao Estadio de San Mames ev sahipliği yapacak. F Grubu’nun ilk maçları ise 15 Haziran tarihinde başlayacak. Bu maçlarda Macaristan – Portekiz ve Fransa – Almanya karşı karşıya gelecek. Bu maçlara Budapeşte Puskas Arena ve Münih Allianz Arena ev sahipliği yapacak.

EURO 2020 Finali

2020 Avrupa Furbol Şampiyonası’nın (EURO 2020) finali 11 Temmuz 2021 Cuma günü oynanacak. Bu önemli karşılaşmaya İngiltere’nin Londra kentinde yer alan Wembley Stadyumu ev sahipliği yapacak.