EURO 2020’de 53 Yıl Sonra Tekrar Şampiyon, Kupa İtalya’nın

Avrupa Futbol Şampiyonası sona erdi. Tüm nefes kesen fırtınası ve heyecanıyla bir futbol serüveni yaşatan EURO 2020, büyük bir iz bıraktı. Birçok takım zorlu mücadelelerde elenirken A Milli Futbol Takımı’mızda elenerek turnuvaya veda eden isimlerden olmuştu. Son olarak zorlu mücadeleleri geçerek karşı karşıya gelen iki takım oldu; İtalya ve İngiltere…

Final karşılaşması bu iki iddialı takımı karşı karşıya getirirken maçın 120 dakikalık süresi 1-1 skorunu aşamadı. Penaltı vuruşları İtalya’yı EURO 2020’nin şampiyonu yaptı. Turnuvanın ev sahiplerinden olan İngilizler ise turnuvayı ikincilik ile tamamlamış oldular. İtalya bu başarısını tam 53 yıl sonra tekrarlayarak adını tarihe yazdırmış oldu.

Final Maçı Karşılaşma Detayları

İki iddialı takımı karşı karşıya getiren EURO 2020 final maçıyla sonlandı. Nefeslerin tutulduğu karşılaşma Londra’daki Wembley Stadyumu’nda gerçekleşirken 90 dakikadaki 2 gol sesi duyuldu ve maçın normal süresi berabere sonlandı. İlk gol sevinci henüz 2. Dakikadayken Luke Shaw tarafından gelirken İngiltere farkını açmış oldu. Çetin geçen mücadelede İtalya ataklarını yapsa da ilk yarı İngilizlerin üstünlüğü ile sonlandı. İkinci yarı da 67. Dakikada beraberlik sağlanırken golün sahibi İtalya’dan Leonardo Bonucci oldu.

Maçın normal süresini aşıp uzatmalarla 120 dakika oynanan kazananı penaltılar belirledi. Penaltıların ilk atışları başa baş giderken nefesler tutuldu. Dengeyi bozan ilk olarak İngiltere olsa da İtalya penaltı kaçırarak dengeyi tekrar sağladı. Fakat tek sayılık bir fark İtalya’yı bir adım daha öne çıkardı ve EURO 2020’nin şampiyonu yaptı.

Ardından yaşanan kupa sevinci görülmeye değerken İtalya’nın 53 yıl sonra ilk kez bu sevinci yaşadığı hatırlandı. İtalyanlar en son EURO 1968’de Yugoslavya’yı yenerek kupa sevincini yaşamıştı. Diğer taraftan bu son maçıyla İtalya, tarihi boyunca 4. Kez Avrupa Final Karşılaşması görmüş oldu.

İngiltere – İtalya Karşılaşma 11’leri

Nefes kesen EURO 2020 final karşılaşmasında sahada ter döken 11’ler ise şu şekildeydi;

İtalya: Barella, Jorginho, Verratti, Immobile, Chiellini, Emerson, Chiesa, Insigne, Di Lorenzo, Bonucci, Donnarumma

İngiltere: Stones, Phillips, Rice, Shaw, Kane, Trippier, Mount, Sterling, Pickford, Walker, Maguire