EURO 2020’de İngiltere – Danimarka Maçı Skandalları ve UEFA’dan Gelen Soruşturma

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda final heyecanına günler kala yarı finalde karşı karşıya gelen İngiltere ve Danimarka maçı birçok skandal olaya sahne oldu. Karşılaşma son EURO 2020 yarı final karşılaşması olurken İngiltere ile Danimarka’yı bir araya getirdi. Her iki takımda EURO 2020’nin iddialı takımlarından olurken karşılaşma İngiltere’nin 2-1 skorlu zaferiyle sonlanmıştı.

İngiltere finale bile alırken Danimarka’yı elemişti. İtalya ile EURO 2020 finalinde karşı karşıya gelecek olan İngilizler, tarihinde ilk defa bu başarıyı elde ettiler ve diğer taraftan kazandıkları 1966 Dünya Kupası’ndan bu yana büyük bir turnuvada ilk kez finale çıkma hakkı elde etmiş oldular.

1992 yılının şampiyon ismi Danimarka ise yarı finalde elenen isim olmuştu. Tüm gözler İtalya ile İngiltere’nin 11 Temmuz Pazar günü yapılacak olan EURO 2020 final karşılaşmasına dönerken İngiltere üzerinden bir skandal patlak verdi.

England’s forward Harry Kane (2nd R) shoots a penalty shot during the UEFA EURO 2020 semi-final football match between England and Denmark at Wembley Stadium in London on July 7, 2021. (Photo by Laurence Griffiths / POOL / AFP)

İngiltere Skandalları Gündeme Bomba Gibi Düştü

Her iki iddialı takımın birçok mücadelede ter dökerek geldiği EURO 2020 yarı finalinde İngiltere galip olsa da içinde bulunduğu skandallar git gide daha da büyümesiyle dikkat çekiyor. İngiltere’nin başkenti Londra’daki Wembley Stadyumu’nda oynanan karşılaşmada ilk olarak rakip takım Danimarka’nın marşı okunurken İngilizler tarafından gelen yuhalama sesleri skandalların temelini oluşturmuştu.

Diğer taraftan karşılaşmada İngilizlerin rakip takımın oyuncularına oyun esnasında lazer tutması ve sabote etmesi birçok tartışmaya yol açmıştı. Bunun yanı sıra İngiliz taraftarların meşale yakması gibi detaylar ortaya çıkmış bu da skandalları daha da büyütmüştü. İngiltere’nin şu an EURO 2020 final heyecanı içinde olması gerekirken bu tür skandallarla gündeme gelmesi UEFA’nın da kulağına gitti. UEFA’dan müdahale ise gecikmedi.

UEFA’dan İngiltere Futbol Federasyonu Hakkında Disiplin Soruşturması

Son zamanlarda yaşanan olaylar karşısında harekete geçen UEFA’nın, bu yolla İngiltere Futbol Federasyonu hakkında yarı final maçında yaşananlar için disiplin soruşturması başlatması da gecikmedi. Süreç UEFA’nın da el atmasıyla ciddi bir sürece doğru kayarken İngiltere EURO 2020 final maçına kötü bir şöhretle çıkacak gibi görünüyor. İtalya ile olan final karşılaşması 11 Temmuz 22:00’da…