EURO 2020’de Türkiye’den Beklenmedik Sonuçlar

EURO 2020’de Türkiye’den Beklenmedik Sonuçlar

19 Haziran 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’nin A Grubu’nda mücadele eden Türkiye, urnuvanın açılış maçında İtalya ile karşı karşıya gelmişti. Bu krtik karşılaşmadan 3 – 0’lık skor ile mağlup ayrılan taraf ne yazık ki A Milli Futbol Takımı’mız oldu.

Bu durumda, EURO 2020’de ikinci maçını ise Galler ile oynaya Türkiye, bu karşılaşmadan da 2 – 0’lık skor ile yenik ayrılarak adeta hayal kırıklığı yarattı. A Grubu’nda alınan sonuçlar neticesinde liderlik koltuğunda 6 puan ile oturuyor. İkinci sırada yer alan Galler’in ise 4 puanı bulunuyor.

İsviçre ise aldığı bir beraberlikten dolayı 1 puan ile üçüncü sırada buluyor. A Milli Futbol Takımımız Türkiye ise EURO 2020’de şimdiye kadar almış olduğu iki mağlubiyet sebebiyle puansız bir şekilde son sırada kaldı.

Yanlış Kadro Tercihleri

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’ye büyük umutlar ve beklentiler ile başlayan A Milli Futbol Takımı’mız turnuvanın ilk maçında adeta hüsran yaşattı. Hem İtalya’ya hem de Galler’e karşı mağlubiyetler alan Türkiye, oynamış olduğu oyun ile de adeta saç baş yoldurttu. A Milli Futbol Takımı’mızın aldığı bu yenilgilerin şüphesiz birçok sebebi bulunmakta.

Bunlardan birincisi takım içinde rekabetin olmaması. Başka bir deyişle Milli futbolcular, malardan önce kimin ilk 11’de oynayacağını ve neredeyse oyuna sonradan kimlerin dahil olacağını biliyor.

Bu yüzden bazı futbolcular, ister istemez ne yaparlarsa yapsınlar oynamayacaklarını bildikleri için takım içerisinde rekabete giremiyorlar. Yenilgilerin bir diğer sebebi ise şüphesiz ki oyuncu tercihleri oldu. Özellikle savunma hattında Ozan Kabak’ın hiç süre alamaması ve onun yerine Kaan Ayhan’da ısrar edilmesi özellikle Galler maçında pahalıya mal oldu.

Genç Yıldızlar Oynatılmadı

Avrupa Futbol Şampiyonası, EURO 2020’de üst üste yenilgiler alan Türkiye’de gruptan çıkma adına ümitler tükendi. Teknik direktör Şenol Güneş’in kadro tercihi ise bunun en büyük sebeplerinden biri oldu.

Hem İtalya maçında hem de Galler maçında özellikle Ozan Tufan ve Okay Yokuşlu’nun yetersiz kalması ve teknik direktör Şenol Güneş’in de bu futbolcuları çok geç oyundan çıkarması tepkilere yol açtı. Öte yandan takımdaki Halil Dervişoğlu, Kerem Aktürkoğlu, Abdülkadir Ömür ve Rıdvan Yılmaz gibi genç yeteneklerin ya hiç ya da hiç süre almaması alınan mağlubiyetlerin diğer sebepleri olarak gösterildi.