EURO 2020’ye Ev Sahibi Ülkeden Seyirci Alma İzni

Korona virüsü etkisini tüm dünyada son 1,5 senedir gösteriyor. Bu etkilerden bir tanesini de EURO 2020 üzerinde gösterdi. 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası, 2020 yılı yaz ayları içerisinde yapılacak iken Korona virüs etkisiyle 2021 yazına ertelendi. 16.’sı olacak olan Avrupa Futbol Şampiyonası, UEFA’dan gelen açıklamayla birlikte adının ve ev sahiplerinin değişmeyeceğini açıkladı.

EURO 2020’nin ev sahiplerinden İspanya’nın Sevilya kentinden ise seyirci izni çıktı. Kentte karşılaşmalara sahne olacak La Cartuja Stadyumu yüzde 25 kapasite sınırı olmak üzere 16 bin seyirci alınabileceği açıklandı.

İspanya’daki hükümetin yeni tip korona virüs etkisi yüzünden yasakladığı seyircili oynanmama kararını değiştirdi. Korona virüs vaka sayılarının azaldığı bölgelerde basketbol ve futbol karşılaşmalarının seyircili oynanabileceği söylendi. Bu haberin ilk etkisi EURO 2020 için oldu. İçişleri Bakanı Fernando Grande Marlaska bunun üzerine yaptığı açıklamada tüm güvenlik önlemlerinin alınacağını açıklarken başarılı bir organizasyon olacağına inandığını da dile getirdi.

La Cartuja Staduyumu’na Gelecek Tedbirler Nasıl Olacak?

EURO 2020’ye ev sahipliği yapacak ülkelerden olan İspanya, karşılaşmaları ilk olarak Bilbao kentindeki San Mames Stadyumu’nda yapacak iken Korono virüs salgın etkisiyle gelen yasaklardan dolayı Sevilya kentine alınmıştı. Sevilya kentindeki La Cartuja Stadyumu’nda oynanacak karşılaşmalar ise E Grubu’ndaki 3 maç ve son 16 turundaki bir maç olmak üzere gerçekleşecek.

Alınan yeni kararlara göre ise 1. Seviye olarak adlandırılan düşük vaka sayıları olduğu bölgelerdeki futbol statlarında en fazla 5 bin kişi alınabilecek iken FFP2 Maske takma zorunluluğu olacağı, stata girilmeden önce ateşlerin ölçüleceği, stat içerisinde yemek yeme ve sigara içmenin yasak olacağı, sadece su içmeye izin olacağı açıklandı.

Bazı Bölgeler Seyircisiz Oynanmaya Devam Edecek

Vaka sayılarının az olduğu yerlerde bu tür tedbirler altında seyirciler maçlar olacak olsa bile ne yazık ki bazı bölgeler için bunu demek zor. Özellikle vaka sayılarının fazla olduğu Madrid, Katalonya ve Bask gibi özerk bölgelerdeki karşılaşmalar seyircisiz oynanmaya devam edecek. Vaka sayılarındaki düşüşe göre yeni tedbirler alınacak.