EuroBasket/ Türkiye Hırvatistan Karşı Karşıya

EuroBasket/ Türkiye Hırvatistan Karşı Karşıya

27 Kasım 2020 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

A Milli Basketbol Takımı İstanbul’un ev sahipliğinde EuroBasket 2022 Elemeleri D Grubu’ndaki üçüncü maçında 27 Kasım Cuma günü saat 19:00’da Hırvatistan ile karşılaşacak. A Milli Takımı’n tarihindeki 996. Karşılaşması olacak bu maç heyecanla bekleniyor.

Türkiye karşılaşması NTV spor Kanalında canlı olarak yayınlanacak. Hırvatistan ile Türkiye müsabakasından önce saat 16:00’da İşveç ile Hollanda karşılaşacak. Ay-Yıldızlı takım, gruptaki dördüncü maçını ise 29 Kasım Pazar günü saat 17.00’de Hollanda ile yapacak. Covid-19 Pandemi Süreci nedeniyle Sinan Erdem Spor Salonu’nda yapılacak karşılaşmalar fanus düzeninde gerçekleşecek.

Hırvatistan, gruptaki ilk iki maçını kazanarak liderlik koltuğunda oturmakta, İşveç ve Hollanda birer galibiyetleri ile üçüncü ve dördüncü sırada bulunmaktadır. Galibiyet elde edemeyen, gruptaki ilk maçında Hollanda’ya 72-65, ikinci maçında da İsveç’e 87-80 yenilen A Milli Takımı ise son sırada bulunuyor.

Başantrenörlük koltuğunda ikinci kez Orhun Ene

Türkiye Basketbol Federasyonu, resmi internet sitesi üzerinden, A Milli Takımı Başantrenörü Ufuk Sarıca ile devam etmeyeceklerini yayınladı. Görevden alınan Ufuk Sarıca’nın yerine daha önce Ay-Yıldızlı ekibe Başantrenörlük yapmış Orhun Ene getirildi. Orhun Ene 2011 yılında A Milli Takımı’nın başında 17 müsabakada bulunmuştu. Türkiye, bu maçlardan 8’ini galibiyetle sonuçlandırırken 9’unda rakipleri tarafından mağlup edilmişti. İki kritik maça çıkacak.

A Milli Takımı’nın yeni baş antrenörü Orhun Ene mental yönden yapılacak hazırlıkların önemini vurgulayarak; “Bizim için çok önemli olan iki maça, kısa bir hazırlık dönemi geçirerek gireceğiz. FIBA ve Euroleague fikstürleri nedeniyle milli takımlar için uzun bir hazırlanma süresi kalmıyor ancak bu, her ülke için geçerli. Biz kaliteli oyunculardan ve fark yaratabilecek gençlerden oluşan bir takımız.

Bu dönemde mental anlamdaki hazırlık, teknik anlamdaki hazırlıktan daha önemli. İki maçımız da çok kritik. Maça çıkan her oyuncumuz kazanmayı en çok isteyen isimler olmalı. Bu kısa çalışma döneminde beraber oynama ritmini ve belirli düzenleri oturtacağız. Maç içinde ortaya koyacağımız enerji ile de istediğimiz sonuçlara ulaşabiliriz. Hepimiz için milli takımın parçası olmak çok değerli ancak burada ister istemez en önemli öncelik kazanmak. Umarım Pazar günü sonunda istediğimiz sonuçları almış olacağız” ifadelerini kullandı.

Shane Larkin Ay Yıldızlı formayı ilk kez giyiyor

Milli Basketbol oyuncusu Larkin: “Büyük bir heyecan yaşıyorum. Uzun zamandır beklediğim Türkiye formasına kavuşacağım için çok mutluyum. Türk Milli Takımı formasıyla maça çıkmak için sabırsızlanıyorum. Şimdi en büyük amacım parkede bu forma için yararlı olabilmek.” Yorumları ile ilk defa giyeceği Ay-Yıldızlı formanın verdiği heyecanını aktardı.