FATİH KARAGÜMRÜK’ÜN GENÇ HOCASI

Süper Lig’in belki de en genç teknik direktörü olan 31 yaşındaki Farioli, teknik direktörlük yaşantısına çok erken yaşta başlayarak büyük başarılara imza atmayı başardı. Başarılı Hoca henüz 21 yaşındayken futbolcu kariyerini bırakma kararı aldı ve teknik direktörlüğe yöneldi.

Henüz 27 yaşındayken İtalya Ligi’nde en genç kaleci antrenörü unvanına sahip oldu. Adeta futbol ile yatıp futbol ile kalkan genç teknik direktör Guardiola Gasperini Bielsa gibi isimleri kendine örnek alıyor.

Karşılaştığı rakibi baskı altında tutma ve top kontrolü ne elinde bulundurma şeklinde bir futbol mantalitesi ne sahip olan genç teknik direktör Futbol hakkında 5 adet kitap yazdı ve dünya devi Barcelona’nın antrenörlük gelişim kurslarında ders verme başarısı gösterdi.

İSTATİSTİK ONUN İÇİN HERŞEY

İtalya ekibi Sassuolo’nun teknik heyetinde yer alan Deniz teknik direktör ile De Zerbi o kadar iyi anlaşıyordu ki tecrübeli teknik direktör De Zerbi takımdan ayrılmasının itibarıyla duruma biraz içerlemişti. Futbol anlamında yeteri kadar iyi olmadığını düşünmesi Dolayısıyla 21 yaşında futbolculuk kariyerini bırakma kararı alan genç teknik direktör 2009 yılında kaleci antrenörlüğü ile teknik adamlık serüvenle başlangıç yaptı.

Genç teknik direktör 27 yaşına geldiğinde aldığı teklif sonucu italya ligi Serie A’da kaleci antrenörlüğü yapmayı başladı. Kaleci antrenörlüğünü yanısıra rakip analizleri üzerinde çalışmaya başlayan genç teknik adam sahip olduğu taktik bilgisi ve Peki B uygulanan pres konusundaki bilgilere sayesinde fark yaratmaya başladı.

Yalnızca 7-8 aylık bir süre zarfında Alanya’da yapmış olduğu katkılar sonucu 31 yaşındayken İstanbul temsilcisi Fatih Karagümrük teknik direktörlüğü ile teknik adamlık kariyerine farklı bir boyut kazandıran genç isim Fatih Karagümrük başında iyi bir performans ortaya koymaya başladı.

Adidas futbol delisi olarak tabir edebileceğimiz genç teknik direktör rakip analiz etme konusunda kadrosundaki futbolculardan daha fazla verim alma konusunda yaptığı çalışmalar ile biliniyor.

HAYATI FUTBOL

Bu kadar genç yaşta bu denli başarılı olmasına sebep olan örnek aldığı teknik direktörler gibi o da istatistiklere bir hayli önem veriyor.

Üniversitede tez konusu oyun felsefesi futbol estetiği ve kalecinin rolü üzerine olan genç teknik direktör, tezinde futbolun bir yaşam metaforu olduğunu futbolcuların oynadıkları gibi yaşadığını ve yaşadıkları gibi oynadığını sahada yapılan her şeyin bir zihniyet sonucu ortaya çıktığını ve takımdaki sürecin özgüvende sağ içerisinde bilhassa dışarısındaki odaklanma arzusundan geldiğini elektriği bir bölüm bulunuyor.

Spor Toto Süper Lig’de kısa süre içerisinde iyi sonuçlar alınması odaklı bir felsefe Sahip olunması nedeniyle genç teknik direktörü Spor Toto Süper Lig’de gibi bir  performans ortaya koyacağı ve Fatih Karagümrük’ün ne gibi sonuçlar elde edeceği merak konusu.