Fatih Terim’in Fenerbahçe Karnesi

Türk futbolunun en önemli isimlerinden biri, futbol tarihimizin en başarılı teknik direktörü olarak gösterilen Fatih Terim de 21 Kasım Pazar günü oynanacak Galatasaray-Fenerbahçe derbisinin heyecanını yaşayan isimlerden birisi.

Tecrübeli teknik adam efsanesi olduğu Galatasaray’ın başında Fenerbahçe karşısında 34’üncü maçına çıkmanın heyecanını yaşarken, rakamlar da onun ne kadar önemli bir teknik direktör olduğunu ortaya koyuyor.

Derbilerin Fatihi

Galatasaray’ın başarılı teknik direktörü, imparator lakaplı teknik direktör Fatih Terim, bu sezon istikrarlı sonuçlar alamayan takımını büyük derbiye hazırlıyor. Geçtiğimiz sezonlarda şampiyonluğu öğrencilerine kaptıran ve bir tek kendisinin başarabildiği UEFA Kupası’nı alacak bir takımın hazırlıklarına başlamak adına bu sezon yeni bir transfer politikasının oluşturulacağını açıklayan başarılı teknik direktör, her ne kadar puan olarak Trabzonspor’un gerisinde kalsa da Galatasaray’ın başında olduğu her dönemde rakipleri için korkulacak bir öge olmayı başardı.

Kazanan yapısıyla Türk futbolunda bir mihenk taşı olan Fatih Terim, Galatasaray’ın ezeli rakibi Fenerbahçe ile karşılaşacağı maçla beraber Sarı Lacivertli takımın karşısında tam 34’üncü maçına çıkacak.

Fenerbahçe karşısında Galatasaray teknik direktörü olarak çıktığı 33 maçta 12 galibiyet, 12 beraberlik ve 9 mağlubiyet alan başarılı teknik direktör, galibiyet sayısını 13’e çıkarmanın planlarını yaparken, bu başarılı tabloyu sadece Fenerbahçe karşısında çizmediğini de hatırlamakta fayda var.

Beşiktaş karşısında Galatasaray teknik direktörü olarak çıktığı 35 maçtan 13 galibiyet,13 beraberlik ve 9 mağlubiyet ile ayrılan tecrübeli teknik direktör iki büyük rakibiyle toplamda 68 kere karşılaştı ve 25 galibiyet, 25 beraberlik ve 18 mağlubiyet aldı.

Süper Lig, Türkiye Kupası, TFF Süper Kupa, Cumhurbaşkanlığı, TSYD Kupası ve Gurbet Kupası gibi birçok farklı organizasyonda Galatasaray teknik direktörü olarak rakipleriyle karşılaşan Fatih Terim’in kişisel bir müzesi olacak kadar dahi fazla kupa kaldırdı ve başarıya ulaştı.

Yorum: Terim’den Öğrenilecek Şeyler Var

Türk futbolunun en başarılı olduğu kadar en tartışmalı isimlerinden birisi Fatih Terim. Yaptığı açıklamalar, karıştığı olaylar, demeçleri, kararları ile birlikte kimileri için nefret kimileri içinse saygı unsuru olmayı başarmış önemli bir isim.

En son bir restoranda karıştığı kavgayla birlikte futbol dışı olaylarına şahit olduğumuz Fatih Hoca, bu olaylardan sonra elini eteğini dışarıdan çekti ve sadece kulübüne odaklanmaya karar verdi. Artık belirli bir yaşa gelen ve tecrübesi birçok kulübün tarihinden dahi geniş olan bir figür olarak düşünülen Fatih Terim’in açıklamalarından, kararlarından ve yaptıkları veya yapmadıklarından Türkiye’de futbol ile ilgilenen herkesin kendisine göre çıkaracağı bir ders bulunuyor.

Bazen söylenmeyeni söylediği için, bazen de söylenmesi gerekmeyenleri söylediği için eleştiri oklarının hedefi haline gelen başarılı teknik direktörün açıklamalarının alt satırlarında yer alanlar futbolumuzun durumunu çoğu zaman başarılı biçimde özetledi.

En son olarak yabancı sınırıyla yaptığı açıklamalarda, kuralın büyük kulüplerin işine geleceğini ancak Anadolu kulüplerinin ezileceğini söylemesi belki de teknik direktörlerin yabancı kuralına dair eli yüzü düzgün ve anlaşılır ilk açıklamasıydı.