Fenerbahçe Beko Ligde Esiyor

Fenerbahçe Beko Ligde Esiyor

2 Aralık 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Sezona beklenmedik bir koç değişikliğiyle başlayan ve sezonun bu dönemlerinde koçu Aleksandar Djordjevic ile alakalı tartışmaların oluşmasına neden olan bir Avrupa Ligi performansı gösteren Fenerbahçe Beko, buna rağmen Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde başarılı sonuçlar almaya devam ediyor.

THY Avrupa Ligi’nde oynanan son maçta bir diğer temsilcimiz Anadolu Efes ile karşılaşan ve son dakikalardaki odaklanma kaybının da etkisiyle maçtan mağlup ayrılan Fenerbahçe Beko, ligdeki bir diğer güçlü rakibi Pınar Karşıyaka’yı ağırladığı maçı 91-69 gibi farklı bir skorla kazanmayı bildi ve liderliğini sürdürdü.

Fenerbahçe Beko Karşıyaka’yı Darmadağın Etti

ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 10’uncu hafta karşılaşmasında Pınar Karşıyaka’yı Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda ağırlayan Fenerbahçe Beko, güçlü rakibini 91-69 ile geçerek bu sezonki 9’uncu galibiyetini almayı başardı.

Devin Booker’ın çok hızlı bir giriş yaptığı maçta daha 4 dakika olmadan çift haneli farkı yakalamayı başaran Fenerbahçe Beko, çeyreğin sonuna kadar temposunu korumayı ve diğer oyuncularını da oyuna dâhil etmeyi başararak ilk çeyreği 29-15 üstünlükle kapadı.

İkinci çeyrekte ilk çeyreği aratan bir tempoyla oynayan iki takım da skor bulmakta zorlanırken Devin Booker yine maça ağırlığını koydu ve Fenerbahçe bazı dakikalarında 20 sayı fark açtığı ikinci çeyreği 48-30 önde kapamayı başararak soyunma odasına gitti.

Üçüncü çeyrekte Melih Mahmutoğlu’nun üçlükleriyle devreye girdiği maçta Fenerbahçe Beko çeyreğin ilk 3 dakikasında farkı 25 sayıya kadar yükseltmeyi bildi. Maç boyunca hâkim bir oyun sergileyen ve oyuncularının sıcak elleriyle birlikte Pınar Karşıyaka’ya nefes aldırmayan Fenerbahçe Beko, kalan bölümlerde de pek problem yaşamadı ve 3’üncü çeyrek 71-49 ile tamamlanırken maç da 91-69 Fenerbahçe Beko’nun üstünlüğüyle sona erdi.

Maç boyunca oldukça iyi bir performans sergileyen Devin Booker, 17 sayı ile takımının en çok skor üreten oyuncusu olurken, Achille Polonara 15 sayı ve 8 ribaunt, Şehmus Hazer 15 sayı ve 5 ribaunt, Melih Mahmutoğlu 12 sayı, Ahmet Düverioğlu 10 sayı ile takımlarını galibiyete taşıyan diğer oyuncular oldular.

Bonzie Colson’ın bulduğu 20 sayı ile hem Pınar Karşıyaka’nın hem de maçın en çok skor üreten oyuncusu olduğu maçta, Alex Tyus’un 12 sayı 8 ribaunt, Mahir Ağva’nın 8 sayılık performansları takımlarının galip gelmesine yeterli olmadı.

Bu sonuçla birlikte üst üste 5’inci galibiyetini alan Fenerbahçe Beko, toplamda 9’uncu galibiyetini aldı ve liderliğini sürdürdü. Pınar Karşıyaka ise aldığı mağlubiyetle birlikte bu sezon 3’üncü kez parkeden mağlup ayrıldı ve haftayı 4’üncü sırada kapadı.

Fenerbahçe Beko ING Türkiye Basketbol Süper Ligi’nin 11’inci haftasında Afyon Belediyespor’u konuk ederken, Pınar Karşıyaka kendi sahasında Galatasaray’ı ağırlayacak.

Fenerbahçe Avrupa’da Farklı Türkiye’de Farklı

Bu galibiyetle birlikte liderliğini sürdüren Fenerbahçe’nin bu sezon ING Türkiye Basketbol Süper Ligi ve THY Avrupa Ligi maçlarında gösterdiği performanslar arasındaki farklar da göze çarpıyor.

Bu sezon THY Avrupa Ligi’nde resmen tel gibi dökülen bir takım haline gelen Fenerbahçe Beko, buna rağmen Türkiye Basketbol Süper Ligi’nde rakiplerini geçmekte zorlanmıyor.

Koç Djordjevic’in tercihleri ve kadro yapısı bu ikiliği oluşturan en büyük etmen olarak gösterilirken, eğer Avrupa’da daha iyi sonuçlar gelmezse Sırp çalıştırıcının nitelikleri ve varlığı sorgulanabilir bir hale gelebilir.