Fenerbahçe Derbide Zorlanıyor

Son 4 Süper Lig maçından sadece 1 puan çıkarabilen ve yaşadığı üst üste puan kayıpları nedeniyle lider Trabzonspor’un 10 puan gerisine düşen Fenerbahçe’de milli aradan dönüşte oynanacak Galatasaray maçı oldukça kritik bir önem taşıyor.

Ezeli rakibini mağlup ederek morallenmek, Trabzonspor ile arasındaki puan farkını daha da arttırmamak ve bir ivme yakalamak isteyen Sarı Lacivertlilerde istatistikler ise can sıkıyor. Derbi maçlarında uzun bir zamandan bu yana iyi performans gösteremeyen Fenerbahçe, ezeli rakibine konuk olduğu maçlardan da galip ayrılmakta zorlanıyor.

Kanarya Galatasaray’ı Yenemiyor

Bu sezona uzun bir zamandır hasret olduğu şampiyonluğu kazanmak için başlayan Fenerbahçe’de işler pek yolunda gitmiyor. 9’uncu haftada oynanan Trabzonspor derbisiyle birlikte oldukça sancılı bir sürece giren ve son 4 maçından sadece 1 puan çıkararak Trabzonspor’un 10 puan gerisine düşen Sarı Lacivertlilerde Galatasaray maçı çıkış noktası olarak görülüyor ancak istatistikler Fenerbahçe’nin aleyhine konuşuyor.

Ezeli rakibi karşısında en son 2016/2017 sezonunun 28’inci haftasında galip gelen Sarı Lacivertliler, o tarihten bu yana oynanan 8 maçta da 3 puana ulaşmayı başaramadı. Beşiktaş ile oynadığı İstanbul derbilerinde de uzun bir zamandır iyi işler çıkaramayan Fenerbahçe’de bu durum taraftarları korkuturken, Vitor Pereira ve kaptan Mesut Özil de bir taraftan takımı 21 Kasım Pazar günü oynanacak maç adına motive etmeye çalışıyor.

Galatasaray karşısında oynadığı son 5 maçtan 3 beraberlik ve 2 mağlubiyetle ayrılan Fenerbahçe’nin uzun bir süre rakibine üstünlük kurduğu iç sahada yenilmezlik serisi de 2019/2020 sezonunda son bulmuş, Galatasaray 1-0 geriye düştüğü maçı Ryan Donk, Radamel Falcao ve Henry Onyekuru’nun golleriyle 3-1 kazanmayı başarmıştı.

Derbi maçlarda gösterdiği bu kötü performansa Galatasaray karşısında oynanacak 13’üncü hafta maçıyla birlikte son vermek isteyen Fenerbahçe, 17’inci haftada Beşiktaş’ı kendi sahasında konuk edecek.

Derbiler Beraberlikle Sona Eriyor

Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan maçlarda göze çarpan bir diğer durum ise iki ezeli rakibin son zamanlarda oynadıkları maçlardan beraberlikle ayrılıyor olması olarak belirtiliyor. 2019/2020 sezonunda oynanan ve Galatasaray’ın 3-1 kazandığı maç öncesi tam 5 maç beraberlikle sonuçlanırken, yakın geçmişte bu durumun tam tersi olduğu dönemlerin de olduğu görülüyor.

Uluslararası olarak takip edilen ve Türkiye’nin en büyük derbisi olarak gösterilen Fenerbahçe-Galatasaray derbisi, sonuç ne olursa olsun her iki takım taraftarı için de ayrı bir önem taşıyor. Heyecanı, adrenalini, gerilimi ve ezelden gelen rekabeti ile bir kültür haline gelen Fenerbahçe-Galatasaray arasındaki ilk düello 21 Kasım Pazar günü saat 19.00’da başlayacak.

Bu sezon her ikisi de beklentilerin oldukça altında kalan iki takım, bu maçtan çıkaracakları 3 puanla birlikte ivme yakalama şansına sahip ancak çıkacak olumsuz sonuç iki takım için işleri daha da zora sokabilir.