Fenerbahçe Efsanesi Alex de Souza

Fenerbahçe’nin unutulmaz oyuncularından, kaptanlarından olan Alex de Souza, sarı lacivertli forma ile oynadığı 11 yılın ardından adeta takımın efsanelerinden biri olmayı başardı. Attığı goller ve yaptığı asistler ile birlikte kupaları alan Alex de Souza’lı Fenerbahçe, Avrupa’da da birçok başarılı sonuçlar elde etmişti.

Taraftarların şüphesiz kuüp tarihindeki en sevdiği futbolcuların başında gelen Alex de Souza, kendisini her fırsatta destekleyen ve sevgisini gösteren taraftarlara unutulmaz maçlar ve anlar yaşattı.

Brezilya’dan gelen ve Fenerbahçe’de 11 sezon oynadıktan sonra ülkesi Brezilya’ya dönüp iki sene sonra da aktif futbol kariyerini sonlandıran Alex de Souza, yeni bir maceraya başlıyor.

Alex de Souza Antrenör Oluyor

Futbolculuk kariyerinde özellikle Türkiye’de Fenerbahçe ile efsaneleşen Alex de Souza, artık antrenör olmaya hazırlanıyor. Başarılarla dolu futbolculuk kariyerinden sonra ESPN’de yorumculuk yapmaya başlamaıştı. Daha sonra ilk olarak futbola başladığı Cruzeiro takımı ile antrenörlük görüşmeleri yapan Alex de Souza, Cruzeiro ile anlaşma sağlayamamıştı.

En son gelen haberlere göre ise Brezilya’nın önde gelen kulüplerinden olan Sao Paulo anlaştığı ifade edilen Alex de Souza’nın 20 yaş altı takımı çalıştıracağı belirtildi.

Brezilyalı’nın yardımcı antrenörlüğünü ise yakın arkadaşı Oliveira’nın yapacağı öğrenildi. Sao Paulo ise bu konudaki resmi açıklamayı önümüzdeki günlerde yapacak.

Alex De Souza’nın Futbolculuk Kariyeri

Futbolculuk karyerine 2000 – 2001 sezonunda Brezilya’nın Palmerias takımında başlayan Alex de Souza, iki sezon boyunca formasını giydiği Palmerias’ta 25 maça çıkarak 8 gol attı. Daha sonra 2004 – 2005 sezonunda Fenerbahçe’ye transfer olan Brezilyalı yıldız, tam 11 sezon boyunca sarı lacivertli formayı giydi.

Fenerbahçe’de oynadığı 11 sezon boyunca sarı lacivertli forma ile 344 resmi (lig, kupa, Avrupa) maça çıkan efsane futbolcu, toplamda 172 gol ve 139 asistlik unutulmaz bir performans ortaya koydu.

Son yıllarda Fenerbahçelilerin en sevdiği ve unutamadığı efsanelerinden, kaptanlarından olan Alex de Souza, sarı lacivertli forma ile 3 Süper Lig Şampiyonluğu, 1 Türkiye Kupası ve 2 Süper Kupa kazanarak toplamda 6 kupa kazandı.

2012 – 2013 sezonunun ardından Fenerbahçe macerasına son veren Alex de Souza, ülesine geri döndü ve Coritiba ile anlaştı. Burada geçirdiği 2 sezonda 85 maça çıkan Brezilyalı yıldız, 37 gol ve 11 asistlik bir performans ortaya koydu.