Fenerbahçe Kan Kaybediyor

Ligin 9. Haftasında Trabzonspor deplasmanında 3-1 yenilerek liderliği rakibine kaptıran Fenerbahçe, hafta arasında oynanan UEFA Avrupa Ligi maçında Antwerp’i ağırlamış ve kötü bir performans göstererek rakibiyle 2-2 berabere kalmıştı.

Kritik maçlarda üst üste puan kaybı yaşayan Sarı Lacivertli takım, 24 Ekim tarihinde Bülent Korkmaz yönetiminde çok iyi bir yükseliş gösteren Alanyaspor’u sahasında ağırladı. Özellikle ikinci yarıda golü yiyene kadar iyi bir performans gösteren Fenerbahçe’ye bu performans yetmedi ve Alanyaspor maçı 2-1 kazandı.

Son iki haftada aldığı mağlubiyetlerle zirve yolunda önemli yaralar alan Fenerbahçe’de maçtan sonra taraftarların yönetimi istifaya çağırması ise Fenerbahçe’yi zorlu günlerin beklediğinin bir habercisi olarak algılanabilir.

Fenerbahçe Rakibi Okuyamıyor

VitorPereira, Fenerbahçe’nin geçtiği ikinci döneminde kendi sistemini direteceği konusunda oldukça açık mesajlar vermişti. Takıma bu sezon katılan Steven Caulker’ı kadrosunda görmek istemediğini açıkça belirten, Caner Erkin’i bu nedenle gönderen Portekizli hoca, sezondaki bazı maçlarda taraftarı kendisine inandırmıştı.

Ancak oynanan son maçlarda görülüyor ki Vitor Pereira sisteminin gücüne gereğinden fazla güveniyor ve rakibinin zaaflarını değerlendiremiyor. Alanyaspor’un tüm maç boyunca tamamen kapanmasıyla birlikte kale çevresindeki oyuncularının yetenek eksiğini daha da hisseden Sarı Lacivertliler, bulduğu net fırsatları değerlendiremeyince oyundaki baskısını da kaybetmiş oldu.

İlk yarı rakibinin oyunu çözemeden devre arasına giren Fenerbahçe, ikinci yarı itibariyle doğru işler yapsa da 75. Dakikada Emre Akbaba’nın golüne engel olamadı ve geri düştü.

Maçtaki en net fırsatı kaçıran Serdar Dursun’un güzel bir kafa vuruşuyla attığı golle beraberliği yakalayan Fenerbahçe, 90+3’te atılan kornerde arka direği iyi savunamayınca Alanyaspor’un galibiyeti getiren golünü izlemek durumunda kaldı ve Trabzonspor’un kazandığı haftada önemli bir yara aldı.

Bülent Korkmaz’ın takımın başına geldiği 4. Haftayla birlikte iyi bir yükselişe geçen ve 7 haftadır mağlup olmayan Alanyaspor ise, maçın tamamında oyunu soğutmayı ve bulduğu fırsatlarda Fenerbahçe’yi iyi tahlil etmeyi başararak önemli bir galibiyet almayı başardı.

Fenerbahçe Yönetimi Krizi Yönetemiyor

Fenerbahçe, 2014’ten beri şampiyon olamaması bir yana uzun bir zamandan beri kendisine yarattığı düşmanlar karşısında krizi yönetemiyor. Halihazırda olan şampiyonluk baskısını yönetmek sorumluluğunu iyi değerlendiremeyen ve yaşanan puan kayıplarının çoğunda saha içinden daha çok saha dışı faktörlere odaklanan Fenerbahçe, kendi krizlerini çok büyütüyor.

Yönetimin verdiği saha dışı düşmanlar mesajı belli ki oyuncuları da etkiliyor ve ne yaparlarsa yapsınlar şampiyonluğun alınamayacağına dair bir algı oluşturuyor. Sezonun daha 10. Haftasında alınan üst üste kötü sonuçlar, Fenerbahçe’nin sezon başında yarattığı toz pembe dünyayı bir anda yok ediyor ve çakılma hissi yaratıyor.

Ali Koç ve yönetimi, hangi saiklerle veya ne kadar gerçekçi bir tavırla taraftarını konsolide ediyor bunu bilmek zor ancak bundan vazgeçmezlerse kendi sonlarını hazırlamaları da uzak değil.