Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’nde Kayıp

Sarı lacivertli takım UEFA Avrupa ligin de Gruplarda ki ikinci maçında D Grubu’ndaki ikinci maçında sahasında Olympiakos’ a 3 – 0 ‘lık farklı bir skor ile kaybettiler. UEFA Avrupa liginde ki ikinci maçında da yenilgi ile ayrılan sarı lacivertli takım ilk maçında da Almanya deplasmanda E. Frankfurt ile 1 – 1 berabere kalmışlardı.

Sistem Yavaş Yavaş Çöküyor

Sarı lacivertli takım sahadaki diziliş ve taktik planlaması açısından bu maçta sınıfta kaldılar. Teknik Direktör Vitor Pereira ‘ nın rakibine kendi oyununu kabul ettirmek istemesi ve bunu başaramaması sonucunda rakip Olympiakos’ da sarı lacivertli takıma bir hayli iyi analiz edince işler onlar için çok kolay oldu.

Fenerbahçe bilindiği gibi bu maçta da 3’lü savunma ile çıktı ama bu kez sağ stoper de sol ayaklı sol stoper F. Novak vardı.  Sol da Attila Szalai ki bu maçta yaptığı hatalar ile ön plana çıkan oyuncu ortalarında Kim Min-Jae vardı. Savunmada bu üçlünün önünde ise Gostavo ve Mert Hakan vardı.  Bu ikili de en kötü maçlarından birisini çıkardı.

Attila Szalai içinde ayrı bir parantez açmak gerekir ise bu maçta yaptığını bir çok lig maçlarında da gördük rakip pas alanlarını iyi kapayınca mecbur uzun top dönüyor. Burada hücum anlamında çok fazla insiyatif alan oyuncu rakibi eksilten paslar aramak zorunda kaldı. Ancak hücumda altığı bu insiyatif kadar savunmada bu kadar istekli olsaydı daha farklı bir sonuç ola bilirdi.

Sarı lacivertli takımın en öne çıkan oyuncusu ise tabi ki kaleci Atalay Bayındır.

Fenerbahçe de bu 3’lü savunma oyun anlayışını Vitor Pereira’ nın bir kez daha üzerinde düşünmesi çalışılması gereken bir sisteme döndü.

Olympiakos Dersine İyi Çalışmış

Maç başlar başlamaz Olympiakos savunma ve orta sahada kendi alanlarını bloklarını çok iyi kapadılar ola bildiğince yakın durdular birbirlerine. Fenerbahçeli oyuncuların ne savunma arasına ne de bloklar arasında girmesine top almalarına izin vermediler ve pas opsiyonu bulamayınca rakiplerine uzun top atmak zorunda bıraktılar ki bunları da çok rahat topladılar.