Fenerbahçe’de 2. Vitor Pereira Dönemi

Fenerbahçe’de sezon başında birçok teknik adamın ismi geçmiş ve daha önceki dönemlerde de Fenerbahçe’de teknik direktörlük yapmış olan Portekizli teknik adam Vitor Pereira takımın başına getirilmişti.

 Teknik direktör Vitor Pereira’nın göreve gelmesi ile birlikte Fenerbahçe 3lü savunma düzenine geçti ve buna yönelik stoper takviyesi de yapıldı. Portekizli teknik adam Fenerbahçe ile genel olarak 3-4-3 sistemini kullanıyor bazı dönemlerde maçın içinde zaman zaman ise 4 lü savunmaya geçişler görmüştük yada 3’lü savunmanın farklı varyasyonlarını sahada görmüştük.

Fenerbahçe’de Sorunlar Çözülmezken Gün Geçtikçe Performanslarda Geriye Gidiyor

Süper ligde şampiyonluk yarışının içerisinde bulunan diğer takımlar gibi Fenerbahçe’de de gün geçtikçe ilk 11’in oturması yani kadronun netlik kazanması ve oyun planının üzerine koyarak ve sisteme adapte olarak bunu sahaya daha iyi yansıtıp, daha fazla olumlu sonuç alması bekleniyordu. Fakat Fenerbahçe’de olaylar tam tersi olarak gelişmeye başladı.

Diğer takımlar gün geçtikçe, birlikte oynadıkça birbirlerine alışıp oyun sistemini sahada en iyi şekilde yansıtıp başarılı performanslar gösterdi tabi ki rakibe göre bazı maçlarda düşüş bazı maçlarda daha yüksek performans sergilendiği ya da sahaya çok daha iyi yansımalar olur buda normaldir. Hem her rakip aynı değildir hem de her gün Fenerbahçeli futbolcuların aynı performansın gösterilmemesi insan doğasından dolayı gayet normal.

Fakat zaman içinde Fenerbahçe daha iyi olması gerekirken, sistemi sahaya daha iyi yansıtması beklenirken ve hem oyuncuların birbirlerine hem de oyuncuların sisteme adaptasyonlarının tamamlanması bekleniyordu.

Fakat geride kalan 11 haftada ve Avrupa liginde oynanan maçlara bakıldığında gün geçtikçe Fenerbahçe’nin performansı düşüyor sadece performanslarda değil futbolcuların bazılarının yüzleri düşük, performansları da aynı şekilde düşmeye başladı ve düşmeye de devam ediyor.

Fenerbahçe iyi hücum edebilen bir takım değildi. Savunma takımı olarak ön plana çıkarken gün geçtikçe savunmada da işler yolunda gitmemeye başladı.

Fenerbahçe’de Asıl Sorun Ne ?

Fenerbahçe’de şu anda oluşan tablonun tek bir sorumlusu olduğunu söylemek zor, tabi ki bu demek değil ki sorumlular yok. Fenerbahçe’de yönetimden teknik heyete hatta oyunculardan taraftara kadar bir sürü yanlış ve olumsuz değişim gözlenebiliyor.

Taraftarlar eskiden sadece taraftardı günümüzde ise bu tamamen değişmiş durumda taraftarlar artık taraftar değil yönetici gibi sahadaki oyuncuya karışıyor, teknik adama karışıyor, oynanan futbola karışıyor hatta kulüplerin yönetimine ve transferlerine bile karışıyor bu sadece Fenerbahçe için değil ülkemizdeki büyük takımların hepsinde gözlemlenen bir durum taraftar tabi ki eleştirebilir beğenmeyebilir fakat oyuncusundan yönetimine herkesi baskı altına alıp bir çok alanda hata yapılmasına panik yapılmasına sebep oluyor taraftarın takımının oynadığı oyunu beğenmese bile takımını maçta destekleyip maçtan sonra eleştirmesi gerek tabiri caiz ise Kol kırılıp yen içinde kalması gerekiyor.