Fenerbahçe’de Oyuncu Değişiyor, Oyun Değişmiyor

Fenerbahçe’de Oyuncu Değişiyor, Oyun Değişmiyor

26 Ekim 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Fenerbahçe, 24 Ekim Pazar günü kendi sahasında ağırladığı Alanyaspor karşısında 2-1 mağlup alarak çok yaralayıcı bir mağlubiyet aldı ve hem yönetim hem de teknik direktör VitorPereira, taraftarlar tarafından sorgulanmaya başlandı.

Hücumda hem yetenek seviyesi nedeniyle hem de yaratıcılık sıkıntısı nedeniyle zorluklar yaşayan Fenerbahçe’de kale duvarı gibi görülen savunmada da form düşünce mağlubiyetler ve kötü oyunlar gelmeye başladı.

Bununla birlikte Fenerbahçe’nin ilk 11’inde çok sık değişiklik yapması ve ideal bir kadroya hala ulaşamamış olması da Sarı Lacivertli takımın ve teknik ekibin eleştirilmesine neden olan faktörlerden birisi olarak öne çıkıyor.

Farklı Bir Pereira

Sezon başında tekrar Fenerbahçe’ye geldikten sonra farklı bir görüntü sergileyen VitorPereira, özgüvenli ve bir kararlı teknik direktör görüntüsü çizmişti. Portekizli teknik adam bu görüntüsünden çok feragat etmiş değil ancak oyunun duraklaması ve hatta geriye gidiyor olması bu özgüvenin takıma zarar verdiğine dair yorumlara da neden oldu.

İlk 11’de durmadan değişiklik yapmasına rağmen sisteminde değişiklik yapmayı tercih etmeyen Vitor Pereira’nın bu ısrarı son zamanlarda Fenerbahçe’yi kötü etkiliyor. Rakipleri tarafından daha kolay analiz edilebilen bir takım haline gelen Fenerbahçe’nin bu zaafı en son olarak Alanyaspor maçında da Sarı Lacivertli takıma problem oldu.

Maçı Alanyaspor’a kazandıran golü atan Efkan Bekiroğlu, maçtan sonra yaptığı açıklamada teknik direktör Bülent Korkmaz’ın kendilerine arka direğe koşu yaparlarsa gol atabileceklerini söylediğini belirten Efkan Bekiroğlu, tam da bu koşuyu yaparak köşe vuruşundan doğan pozisyonda golü atmayı başardı.

Luiz Gustavo’nun partnerini ve ideal 11’ini halen belirleyememiş olan Vitor Pereira’nın 10 hafta üst üste başka 11’lerle çıkmış olması eleştirilebilir bir nokta olmakla birlikte Portekizli teknik adamın değişikliğe gittiği bir başka konu ise diziliş konusunda oldu.

Özellikle Çin döneminde olabildiğince farklı formasyonlarla sahaya çıkmayı tercih eden Vitor Pereira, Fenerbahçe’ye geldiği günden bu yana her maçta aynı oyunu oynamayı tercih etti ve bu da Fenerbahçe adına bir zaaf oluşturdu.

Fenerbahçe’de Defans Tamam, İlerisi Eksik

Bununla birlikte Fenerbahçe’nin geriye gidişindeki tek sorumlu VitorPereira da değil. Sezon başlamadan önce kadronun %70’inin hazır olduğunu belirten Ali Koç’un bu söylemleri bugün artık yanlış olarak nitelendirilebilir bir durumda.

Fenerbahçe’de özellikle ileri hatta net bir bitiricisi yok, Mesut Özil ve sakatlıklarla boğuşan İrfan Can Kahveci dışında standart üstü bir yaratıcı oyuncusu yok, Ferdi Kadıoğlu’nun üstlendiği rolü üstlenebilecek alternatif bir oyuncu yok.

LuizGustavo’nun yanına tam olarak oturan, bir makine dişlisi gibi çalışabilecek bir tempolu 8 numara oyuncusu yok. Bu eksiklikler, Ali Koç ve yönetiminin bahsi geçen pozisyonlara transfer yapamamasıyla birlikte orada oynayan oyuncuları çeşitli düşüncelerle takımdan göndermelerinden de kaynaklanıyor. Hem Pereira’nın taktiğindeki ısrarı, hem de Ali Koç’un krizi yönetememesi de taraftarların istifa çağrısına neden oluyor.