Fenerbahçe’de Penaltı Sıkıntısı

Süper Lig’in 12’inci haftasında kendi sahasında ağırladığı Kayserispor karşısında beraberliği son dakikada bulduğu penaltı golüyle koparan Fenerbahçe’de penaltı konusunda da sorun yaşanıyor.

Kayserispor karşısında 33’üncü dakikada İrfan Can Kahveci’nin kullandığı penaltının direkten dönmesiyle birlikte büyük bir fırsatı kaçıran Fenerbahçe’de bu sezon kullanılan penaltıların gole dönüşmüyor oluşu, Sarı Lacivertlilere önemli puan kayıpları yaşattı.

Fenerbahçe’nin Sorunları Artıyor

Süper Lig’in 12’inci haftasında oynanan Kayserispor maçında bulduğu 2 penaltıdan birini gole çevirebilen Fenerbahçe, 4 şutunun direkten döndüğü maçta 1 puanı 90+9’da Mesut Özil’in attığı penaltıyla bulmuştu.

Bu sezon zaten ciddi bir gole gitme problemi yaşayan Sarı Lacivertlilerde, en yüksek gol ihtimali şansını sunan penaltılar konusunda yaşanan sorun ise göze çarpıyor. Takımın hücum konusunda yaşadığı bitiricilik ve yaratıcılık sorunları nedeniyle özellikle geriye düştüğü maçlarda yaşadığı puan kayıpları bir hayli artarken, özellikle UEFA Avrupa Ligi’nde kaçırılan penaltılar Sarı Lacivertlilere pahalıya mal oldu.

Grup aşamasında oynadığı Eintracht Franfkurt maçının son dakikalarında Dimitrios Pelkas’ın penaltıyı kaçırmasıyla birlikte 3 puan şansını kaçıran Fenerbahçe, Antwerp maçında da 2 kez penaltı noktasına gitmişti.

İlk olarak 36’ıncı dakikada penaltı noktasına giden Enner Valencia, panenka olarak bilinen şekilde yaptığı vuruşta direğe takılarak büyük bir fırsatı teperken, Fenerbahçe’nin ilk yarının son dakikalarında kazandığı ikinci penaltıda tekrar topun başına geçti ve bu sefer golü atmayı başardı. Ancak iç sahada oynanan bu maçta Fenerbahçe rakibiyle 2-2 berabere kaldı ve yaşanan puan kaybı nedeniyle gruptan çıkma şansını hayli zora soktu.

Bu sezon kaçırılan penaltılar nedeniyle UEFA Avrupa Ligi’nde 4 puanı kaybeden Sarı Lacivertliler, Kayserispor maçında İrfan Can Kahveci’nin de penaltı kaçırmasıyla birlikte 2 puanı bırakmak zorunda kaldı.

Tek bir fırsattan daha da ötesi olarak değerlendirilmesi gereken penaltı pozisyonunun kaçmasıyla birlikte maçı erken koparma şansını kaybeden Fenerbahçe ivmesini kaybedince kaçan penaltıdan 6 dakika sonra kalesinde gol görmüş ve soyunma odasına 1-0 geride girmek durumunda kalmıştı.

Bu sezon kullandığı penaltılarda %40 gibi düşük bir isabet oranı tutturan Sarı Lacivertliler, geçtiğimiz sezonu %75 ile tamamlamıştı.

Kanaryanın Penaltıcısı Kim?

Fenerbahçe’de yaşanan penaltı sorunuyla birlikte ortaya çıkan sorulardan biri de takımın penaltıcısının kim olduğu oldu. Kayserispor maçında ligin en iyi penaltı kullanan oyuncularından birisi olan Mergim Berisha’nın sahada olmasına rağmen taraftarın da isteğiyle İrfan Can Kahveci penaltı noktasına geçmiş ancak bu fırsattan yararlanılamamıştı.

Hepsi birbirinden yetenekli olsa da penaltı atmak konusunda gereken soğukkanlılığı taşıyan Fenerbahçeli oyuncunun kim olduğu sezonun bu dilimine kadar anlaşılabilmiş değil. Fenerbahçe’de bu sezon şimdiden Enner Valencia, Dimitrios Pelkas, İrfan Can Kahveci ve Mesut Özil’den oluşan 4 farklı oyuncu penaltı kullanırken, geçtiğimiz sezon 5 oyuncu penaltı kullanmıştı.