FENERBAHÇE’DE SAVUNMACILARIN ÜSTÜ ÇİZİLDİ

Süper Lig’de son olarak 9 kişi kalan Başakşehir’i 4-1 yenen Fenerbahçe’de hâlen iç açıcı bir oyun ortaya konmuyor. Yaşanan sıkıntıları gözden geçiren teknik ekip ve yönetim faturayı kestikleri bazı oyuncuların üstünü çizmiş vaziyette.

Devre arası transfer dönemiyle eksikleri gidererek kaliteyi artırmanın peşinde olan yönetim ve teknik heyet henüz geçtiğimiz yaz transfer döneminde alınmış bazı isimlerin yetersizliğine kanaat getirdi.

Stoperde Sıkıntılar Var

Ligde yemiş olduğu 20 golle şampiyonluk yarışı içerisinde olan takımlar arasında en çok gol yiyen kulüp olma özelliğini taşıyan Fenerbahçe’de bu durumun en önemli sebebinin stoper pozisyonundaki sıkıntılar olduğu düşünülüyor. Bu istatistiğin düzeltilmemesi halinde şampiyon olunamayacağının bilincinde olan Sarı-Lacivertliler bu nedenle stoper arayışına hız kazandırdı.

Lemos ve Tisserand Bekleneni Veremedi

Sezon başı transferlerinden Mauricio Lemos neredeyse oynadığı bütün maçlarda ciddi hatalar yaparak takımın kırılgan ve güvensiz bir yapıya bürünmesinde önemli pay sahibi oldu. Bu sebeple birçok puan kaybı da yaşayan Sarı-Lacivertliler Lemos ile yola devam etmeyi düşünmüyor.

Tisserand da Lemos kadar kötü bir performans sergilemese de yaptırdığı basit penaltılarla eleştiri topladı. Takımda sadece Serdar Aziz, gerek fizik mücadelesi gerek hırsı gerekse müdahaleleriyle etkili ve yeterli bir stoper olarak görülüyor. Sadık ise alternatif olarak takımda yer alabilecek bir isim olarak göze çarpıyor.

Kalitesi Tartışılmayacak Stoper

Yönetimin, takımdaki bu sorunları gidermek için doğrudan ilk on bire yerleşecek ve kalitesi tartışılmayacak bir stoper arayışında olduğu gelen bilgiler arasında. Bu sayede takımın ikinci yarı kalesinde çok daha az gol görmesi hedefleniyor.

Kırılgan Defans Hattı

Erol Bulut’un en çok önem verdiği konulardan biri de sağlam bir defans hattı. Yeni Malatyaspor ve Aytemiz Alanyaspor’da bu özelliğiyle tanınan genç teknik adam bunu henüz Fenerbahçe kadrosuyla başaramadı.

Bu sezonki maçlarda görülen takımın erken ve basit goller yemesi, hücumda da kötü bir etki yaratıp takımdaki tüm olumlu havayı dağıtarak adeta plansız, programsız bir düzenin ortaya koyulmasına sebep oluyor.

Bazı maçlarda devre arasında yapılan müdahale ve ateşlemelerle geri dönüşler yapmayı başarmış olan Sarı-Lacivertlilerde bu sorunun çözülmesi halinde takımın çok daha etkili bir oyun ortaya koyabileceği ifade edildi.