Fenerbahçe’de Vitor Pereira İle Yollar Ayrıldı

Fenerbahçe’nin 2021/2022 sezonunun başında sürpriz bir karara imza atarak takımın başına ikinci kez getirdiği Vitor Pereira ile yollar 20 Aralık Pazartesi günü yapılan resmi açıklamayla birlikte ayrıldı.

Fenerbahçe’nin resmi sitesinden yaptığı duyuruda karşılıklı olarak anlaşıldığını ifade ettiği ve teşekkürlerini sunduğu Portekizli teknik adam, 5.5 aylık kısa görev süresinde birçok tartışmanın hem odak noktası hem de kaynağı olurken, Ali Koç yönetiminin başarısızlığı da her geçen gün camianın gerginliğini arttırıyor.

Vitor Pereira Yine Başaramadı

2021/2022 sezonu kuşkusuz Süper Lig’in en ilginç sezonlarından biri olmaya şimdiden aday. Trabzonspor’un zirvedeki yalnızlığına devam ettiği ve şampiyonluk yolundaki rakiplerinin de aldıkları kötü sonuçlarla birlikte bu yalnızlığa istemeden de olsa hizmet ettiği bir sezonda ilk fireyi veren ve teknik direktörü Sergen Yalçın ile yolları ayıran Beşiktaş’la 2-2 berabere kalınan maçtan sonra teknik direktör Vitor Pereira ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayıran Fenerbahçe’de artık teknik direktör arayışlarına girdi.

Ali Koç yönetiminin beklenmedik bir karara imza atarak takımın başına ikinci kez getirdiği Vitor Pereira, ilk döneminden farklı olarak bu sefer sezonu dahi tamamlayamadan takımdan gönderilmiş oldu.

Portekizli teknik adam Fenerbahçe’deki ikinci döneminde 25 resmi maçta takımına liderlik ederken bu maçlarda Fenerbahçe 11 galibiyet, 7 beraberlik ve 7 mağlubiyet alarak taraftarlarını hayal kırıklığına uğrattı. 25 maçta aldığı 40 puanla birlikte 1.6 puan ortalamasını tutturan Portekizli teknik direktörün gönderilmesinin altında yatan birçok sebep bulunuyor.

Pereira Neden Gönderildi?

Ali Koç başkanlığının en çok eleştirilen noktalarından birisi Koç’un Fenerbahçe’yi bir başkandan daha ziyade bir taraftar gibi ani ve duygusal kararlarla birlikte yönlendirdiği ve sportif akıl açısından yanlış insanlara güvendiği yönünde. Bu itham, ne kadar doğru veya yanlış tartışılır ancak Fenerbahçe başında 4’üncü sezonunu geçiren Ali Koç için yolun sonu her geçen gün daha da hızlı yaklaşıyor.

İlk döneminde tek bir teknik direktörle çalışarak başkanlığı bırakmak istediğini belirten Ali Koç, Vitor Pereira’nın da takımdan ayrılmasıyla birlikte 2’si geçici olmak üzere tam 8 teknik direktörle çalışıldı. Ali Koç’un teknik direktör konusundaki bu kararsızlığı Pereira’nın arkasında durulmamasının en temel sebeplerinden birisi.

Medyada Fenerbahçe ile özdeşleşen kişilerin Vitor Pereira’ya dair kurduğu baskı ve pek tabii olarak Vitor Pereira’nın da tercihleri Portekizli teknik direktörün döneminin çok kısa sürmesine neden oldu. Süper Lig’deki 17 maça da farklı bir 11 ile çıkan Vitor Pereira’nın bu tercihleri takım oyunu açısından ciddi bir uyumsuzluğu beraberinde getirirken, zaten medyadaki kişiler tarafından yönlendirilen kamuoyu algısı Fenerbahçe’nin 3’lü savunma oynamasının takıma zarar verdiği konusunda ikna edilmişti.

Galatasaray derbisinde 4’lü savunmayla oynadıktan sonra çeşitli maçlarda bu sistemi biraz da zoraki olarak kullandığı bilinen Portekizli teknik direktörün sahadaki oynanan oyuna tam tersi etki yapacak oyuncuları oyuna sokması veya iyi giden işleri kötüye çeviren oyuncu tercihleri gibi etmenler ve oyuncularla arasında kopan ilişki Fenerbahçe’yi artık tekrar teknik direktör aramak zorunda bıraktı.

Ancak bununla birlikte Fenerbahçe’de devrilen kazanın artık sadrazamdan daha ziyade padişahın hesap vermesini istediğini söylemek pek de yanlış olmaz.