Fenerbahçe’den Januzaj Hamlesi

Fenerbahçe’den Januzaj Hamlesi

7 Ekim 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Vitor Pereira ile başladığı sezonda iyi bir takım görüntüsü sergileyen ve 8. Haftanın sonunda liderlik koltuğunda oturan Fenerbahçe’de keyifler yerinde.

Bununla birlikte Fenerbahçe yönetimi de kadroyu güçlendirmek adına çalışmalar yapıyor. Basına yansıyan son haberlere göre Fenerbahçe yönetimi Real Sociedad forması giyen Belçikalı Adnan Januzaj için şimdiden temaslara başladı ve ocak ayı için menajerinden randevu aldı.

Januzaj’ın Profili ve Geçmişi

Anderlecht altyapısında tekniği ve yeteneği ile ön plana çıkan Januzaj, 16 yaşında Manchester United altyapısına transfer edildi. Manchester United’ın potansiyeline yatırım yaptığı Adnan Januzaj, her iki kanatta ve hatta 10 numara pozisyonunda oynayabilen bir oyuncu olmakla beraber, kendisinin yatırıma değer görülmesini sağlayan meziyeti top tekniğinin gerçekten üst düzey olması.

Manchester United’da geçirdiği süre boyunca istenileni veremeyen Januzaj, 2015/2016 sezonunda Dortmund’a kiralanmış burada da çok parlak bir performans gösterememişti. Bu durumla alakalı Dortmund’un o dönemki teknik direktörü Thomas Tuchel, Januzaj’ın yeteneğini geliştirecek ve sahaya yansıtabilecek bir çalışkanlığının olmamasının önündeki en büyük engel olduğunu ifade eden demeçler vermişti.

1.5 yıllık Dortmund macerasından sonra Manchester şehrine geri dönen Januzaj, sonrasında Sunderland’e de kiralandı ancak yine performansından pek memnun kalınmadı. 2017/2018 sezonunda İngiltere ile vedalaşan oyuncu, o sezondan bu yana Real Sociedad formasını terletiyor.

Aslen Kosovalı olan Januzaj, Belçika Milli Takımı’nı tercih etmiş, hatta tercihini yapacağı dönemlerde Türkiye Milli Takımı’na dahil olmasının istendiği yönündeki haberler basına yansımıştı. Real Sociedad ile 107 kez sahaya çıkan Januzaj, 12 gol ve 15 asistlik katkıda bulundu.

Fenerbahçe’de Ne Yapar?

Januzaj ile ilgili olarak Thomas Tuchel’in açıklamaları oyuncuyu anlayabilmek adına önemli. Belçika’nın en değerli jenerasyonunun bir parçası olmasına rağmen zihinsel anlamda yeterli gelişimi sağlamadığı için potansiyelini bir türlü yansıtamamış bir oyuncu olması Januzaj’ı kapalı kutu kılan durumlardan birisi.

Bununla birlikte oyuncunun yeteneği ve tekniği konusunda şüphe duymak mümkün dahi değil. Uzun boyuna rağmen fiziği konusunda problemler de olan Januzaj’ın eğer konsantre bir biçimde gelirse Fenerbahçe’ye çok fazla katkıda bulunması muhtemel.

Ancak ne Januzaj için böyle bir konuda kesin konuşulabilir, ne de Fenerbahçe’nin en çok ihtiyacının olduğu oyuncunun Januzaj olduğu söylenebilir.