Fenerbahçe’nin Beklenen Transferi Mesut Özil

Fenerbahçe bir süredir Mesut Özil transferi için elinden geleni yapıyor. Birkaç yabancı kulüp ile savaşırken Mesut Özil’i transfer etmek isteyen takımlar arasında tek başına kalan Fenerbahçe, Mesut Özil ile imza atmaya çok yakın.

Özellikle sportif direktör Emre Belözoğlu’nun sarı lacivertli formayı Mesut Özil’e giydirmeyi çok istediği biliniyordu.

Sportif direktör transfer haberleri ilk çıktığı günden itibaren iddialı ve kesin bir şekilde Mesut Özil’in Fenerbahçe’de yer alacağını söylemişti.

Geçtiğimiz ay Emre Belözoğlu, Mesut’un yakında arkadaşı olan Acun Ilıcalı ile birlikte İngiltere’ye giderek hem Özil ile hem de menajeri ile görüşmüş bir nevi nabız yoklamıştır. Fenerbahçe Mesut Özil ile meşgulken diğer bir yandan da takımda yer alan diğer oyuncular ile ilgili flaş bir kara aldı.

Takım, Papiss Cisse, Mame Thiam, Mauricio Lemos, Sinan Gümüş ve Kemal Ademi’ye gelen teklifleri değerlendireceğini açıkladı.

İstanbul’dan Ev Aldı

Transfer haberlerinin ilk çıktığı dönemlerde takımın başkanı Ali Koç, Mesut Özil’i gerçekleşse güzel ama gerçekleşmesi zor bir hayal olarak nitelendirmişti. Bunun üzerine Alman ve İngiliz basınında Mesut Özil ile Fenerbahçe hakkındaki haberleri son dakika olarak girilmişti.

Mesut Özil’in ABD takımlarında yer almak istediği konuşulan haberler arasındaydı. Yıldız futbolcunun diğer işlerinin merkezinin ABD olmasından kaynaklı olarak önceliğinin ABD takımları olduğu düşünülüyordu.

Diğer bir yandan Mesut Özil’in İstanbul’da bir ev aldığı ve hayatını Türkiye’de devam ettirmek istediği alınan bilgiler arasında.

Oyuncunun menajeri ise oyuncu için Arsenal’de kalabilir de gidebilir de gibi açıklamalar yapmıştı. Her şeyin çok hızlı bir şekilde geliştiğini belirten menajer Fenerbahçe ile ilgili net bir cevap vermemişti.

6 Aylık Mı 3.5 Yıllık Mı

Mesut Özil’in Fenerbahçe ile el sıkıştığının ortaya çıkmasının ardından yıldız oyuncunun transfer sürecinin nasıl işleyeceği belirsiz. Diğer bir yandan Fenerbahçe’nin maddi zorlukları nedeni ile transferi gerçekleştirmesinin zor olduğu görülüyordu.

Öncelikli olarak Mesut’un takıma 6 aylık mı yoksa 3.5 yıllığına mı anlaşma sağlanacağı belirsiz. Diğer bir yandan kiralık gelirse oyuncun ücretinin Fenerbahçe ve Arsenal arasında ortak ödeneceği biliniyor.

Fenerbahçe, Mesut ile eğer 3.5 yıllık sözleşme imzalarsa 2.5 milyon Euro imza parası ödeyecek yılda ise 5 milyon Euro  garanti para ödeyecek.