Fenerbahçe’nin Teknik Direktör Adayları Belli Oluyor

Süper Lig’in 14’üncü haftasında alınan Göztepe beraberliği ile birlikte teknik direktör Vitor Pereira’nın biletini kestiği iddia edilen Fenerbahçe’de yeni teknik direktör adaylarının ismi de yavaş yavaş belli olmaya başlıyor.

Bir türlü istikrara kavuşmayan performans, oyuncularla yaşanan problemler ve alınan kötü sonuçlar Portekizli teknik direktöre olan tahammülü bitirirken, Fenerbahçe’yle adı geçen isimlerin hepsi futbolseverlerin tanıdığı simalar olarak öne çıkıyor.

En Güçlü Aday Farioli

Süper Lig’in 14’üncü haftasında kötü bir performans gösterdiği Göztepe karşısında sahadan beraberlikle ayrılan ve lider Trabzonspor ile arasındaki puan farkının 12 puana çıkmasına engel olamayan Fenerbahçe’de teknik direktör Vitor Pereira’nın görevinden ayrılması beklenirken, bir yandan da yeni teknik direktörü belirleme çalışmaları sürüyor.

Sarı Lacivertlilerin, Trabzonspor ile puan farkının daha fazla açılmaması ve sezona erken havlu atılmaması adına en yakın sürede yeni teknik direktörüyle anlaşacağı ve duyurusunu yapacağı iddia edilirken, en güçlü adayın da Karagümrük’ün başında gösterdiği performans ve takımına oturttuğu taktik anlayışla takdirleri toplayan 32 yaşındaki Francesco Farioli olduğu belirtiliyor.

Karagümrük başında oldukça iyi bir performans gösteren ve takımıyla çıktığı 24 maçta 1.58 puan ortalaması tutturan Farioli ile ilgili Karagümrük yönetiminden görüşme izni alındığı ifade edilirken, bu anlaşmanın gerçekleşmemesi durumundaki alternatifler de oldukça tanıdık isimler.

1998/1999 sezonunda Fenerbahçe’yi çalıştıran ve 2.05 puan ortalaması tutturduğu sezonu liderin 6 puan gerisinde 3’üncü olarak tamamladıktan sonra takımdan ayrılan, Almanya Milli Takımı’nda gösterdiği başarılı performansla öne çıkan Joachim Löw bu isimlerden birisi olarak ifade ediliyor.

Yaz döneminde de Fenerbahçe ile adı anılan Alman teknik direktörün teklifi kabul etmesi durumunda Alman ekolüne yakın isimlerden birisi olan İsmail Kartal’ın da takıma yardımcı antrenör olarak getirilmesi planlanıyor.

Bilic ile Anlaşılmıştı

Fenerbahçe’nin aday teknik direktör listesinde yer alan bir diğer isim ise Türk futbolseverlerin Beşiktaş’tan tanıdığı Slaven Bilic. 2012/2013 sezonunda Beşiktaş’ın başına geçen Slaven Bilic, tutkulu ve çalışkan yapısıyla birlikte takdirleri kazanmış, iyi de bir performans göstermesine rağmen kupa kaldırmayı başaramamıştı.

2014/2015 sezonunun sonunda ayrıldığı Beşiktaş’tan sonra İngiltere Premier Lig temsilcisi West Ham’ı çalıştıran Bilic, 4 sezona yakın bir süre geçirdiği İngiltere’de görevinden ayrıldı ve bir süre takım çalıştırmadı.

Suudi Arabistan temsilcilerinden Al-İttihad ile tekrar sahneye çıkan Bilic, burada çok kısa bir süre çalıştıktan sonra yine İngiltere’nin yolunu tuttu ve bu sefer West Bromwich Albion’un başına geçti. 1.5 sezona yakın bir süre çalıştığı Ada ekibinden ayrıldıktan sonra Çin kulübü Beijing Guoan’ın teklifini kabul eden Slaven Bilic, yaşantısına Çin’de devam ediyor.

Yaz döneminde Fenerbahçe ile görüştüğü ve anlaştığı bilinen Hırvat teknik direktör, kulübünün onay vermemesi nedeniyle takımdan ayrılamamıştı. Beşiktaş’ta bulunduğu dönemde 89 maçta takımı yöneten Slaven Bilic, 1.82’lik bir puan ortalaması tutturmuştu.