FENERBAHÇE’NİN TEKNİK DİREKTÖR ADAYLARI

Fenerbahçe, önümüzdeki sezon için teknik direktör arayışına ara vermeden devam ediyor. Sarı lacivertlilerde bu konuda iki isim öne çıkıyor. Başkan Ali Koç’un takımın başında teknik direktör olarak görmek istediği isimlerden ilki, Arjantinli çalıştırıcı Marcelo Bielsa.  Öne çıkan diğer isim ise Portekizli çalıştırıcı Marco Silva. Bu iki teknik adamın da sarı lacivertli yönetime taleplerini ilettikleri öğrenildi. Öte yandan Fenerbahçe’nin listesindeki diğer teknik direktör adaylarının da durumları netleşmeye başladı.

Süper Lig’i üçüncü sırada tamamlayan Fenerbahçe, gelecek sezon için teknik direktör araştırmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu araştırmalarda, özellikle iki isim ön plana çıkıyor. Başkan Ali Koç’un takımın başında görmek istediği isimlerden ilki Marcelo Bielsa. Leeds United’la sözleşme uzatmak adına henüz bir adım atmayan Arjantinli çalıştırıcının, ilerleyen günlerde hangi takımla anlaşacağıyla ilgili karar vereceği öğrenildi.

Ayrıca 65 yaşındaki teknik direktörün, 2 yıllık kontrat ile birlikte senelik 5,5 milyon Euro bedelinde bir maaş talebinde de bulunduğu belirtildi. Tecrübeli teknik adam, Championship’ten Premier Lig’e çıkardığı Leeds United’la geçen sezonu 9. sırada bitirdi. Bielsa, bu başarısıyla dikkatleri üzerine çekerken, BBC’nin yaptığı ankette Premier Lig’de yılın teknik direktörü seçildi.

Teknik direktörlük kariyerine 1992’de Newells’te başlayan Bielsa; Atlas, Espanyol, America, Velez Sarsfield, Atletic Bilbao, Lazio, Marsilya, Lille ve Leeds’i çalıştırdı. Arjantin ve Şili Milli Takımlarında da görev yapan teknik adam, Arjantin’i olimpik oyunlar şampiyonu yapmayı başardı. Sarı lacivertli kulüple adı anılan bir diğer isim ise Marco Silva. En son Everton’u çalıştıran teknik adam, 5 Aralık 2019’dan beri hiçbir takımın başına geçmedi.

Öte yandan 43 yaşındaki teknik direktörün yurt dışı tecrübesinin yüksek olduğu da biliniyor. Everton öncesinde Yunan ekibi Olympiakos ve İngiliz ekipleri Hull City ile Watford’u çalıştıran Portekizli hoca, gelecek sezonda yer alacağı takımdan yıllık 3 milyon Euro ve 2 artı 1 senelik sözleşme talep ediyor.

Teknik direktörlük kariyerine 2011 yılında Estoril Praia’da başlayan Silva; Sporting, Olympiakos, Hull, Watford ve Everton’da da görev yaptı. Olympiakos’u şampiyon yapan teknik adam, Sporting ile de kupa kaldırmayı başardı.

CONCEİÇAO PORTO’DA KALMAK İSTİYOR

Fenerbahçeli yönetimin teknik direktör adaylarından biri de Sergio Conceiçao. 46 yaşındaki çalıştırıcının, kulübü Porto ile yola devam etmeye sıcak baktığı öğrenildi. Takımından 2 yıllık kontrat yenileme teklifi alan Conceiçao’nun, Porto’ya ilk etapta olumlu yanıt verdiği de öğrenilenler arasında. Portekizli teknik adamın son kararını ise ilerleyen günlerde açıklayacağı belirtildi.

SARI LACİVERTLİLER SOUSA’YLA DA İLGİLENİYOR

Polonya’dan sarı lacivertlilerin teknik direktör arayışlarına dair bir açıklama geldi. Polonya Futbol Federasyonu Başkanı Zbigniew Boniek, Fenerbahçe’nin Polonya Milli Takım teknik direktörü Paulo Sousa ile ilgilendiğini dile getirdi. Ocak 2021’de Polonya Milli Takımının başına geçen Portekizli çalıştırıcı önceden Bordeaux, Fiorentina, Leicester City, Basel ve Maccabi Tel Aviv takımlarını da çalıştırdı.