Ferdi’nin Durumu Martta Netleşecek

Fenerbahçe adına bu sezonun en büyük kazanımlarından birisi haline gelen Ferdi Kadıoğlu, gösterdiği performans, yaşadığı değişim ve sahadaki liderliğiyle birlikte Sarı Lacivertli taraftarın en çok güvendiği isimlerden birisi haline geldi.

Portekizli teknik direktör Vitor Pereira ile birlikte başka bir oyuncu haline gelen Ferdi Kadıoğlu, hocasının sık rotasyonu seven anlayışına rağmen çıktığı 17 maçla takımın en çok görev verilen oyuncusu unvanını da elinde tutuyor.

Fenerbahçe’de gösterdiği performansla birlikte Avrupa kulüplerinin de dikkatini çektiği belirtilen Ferdi’nin Milli Takım tercihinin ise Mart ayında netleşeceği biliniyor. Ferdi’nin tercihi, aynı zamanda kulübü Fenerbahçe’yi de oldukça yakından ilgilendiriyor.

Ferdi’nin Statüsü Değişebilir

Hollanda’da doğup büyüyen ve bu ülkenin altyapısında yetiştikten sonra Fenerbahçe’ye gelen Ferdi Kadıoğlu’nun Milli Takım tercihinde yavaş davranmasının temel sebebi birden fazla alternatifi olması olarak gösteriliyor. Futbola Hollanda’da başlayan oyuncunun bu nedenle Hollanda Milli Takımı’nı, ailesinin kökleri nedeniyle ise Türkiye veya Kanada Milli Takımı’nı seçme şansı bulunuyor.

A Milli Takım seviyesinde bir kere forma giydikten sonra başka bir takımı tercih etme ihtimali olmadığı için kararında aceleci davranmak istemeyen Ferdi Kadıoğlu, bu nedenle Mart ayındaki maçlardan önce tercihini yapmayı planlıyor.

Bununla birlikte Ferdi Kadıoğlu’nun tercihi Fenerbahçe için de kritik bir önem taşıyor. Bilindiği üzere, eğer Ferdi Türkiye Milli Takımı dışında bir başka Milli Takımı tercih ederse TFF kuralları gereği yabancı oyuncu statüsünde değerlendiriliyor.

Türk aslı bulunmasına rağmen yabancı kuralından sonra tercih yapan oyunculara mahsus olan bu durum gereği eğer Ferdi Kadıoğlu, Hollanda veya Kanada Milli Takımı’nı tercih ederse yabancı oyuncu olarak değerlendirilecek.

Bu durumda Fenerbahçe’nin de ilk 11’ini şekillendirirken veya transfer yaparken planlarını değiştirmesi gerekecek. Bu statü değişikliği, yabancı kuralından öncesini kapsamadığı için Jimmy Durmaz, Mesut Özil gibi oyuncular başka Milli Takımlarda forma giymesine rağmen Türk oyuncu olarak değerlendiriliyor.

Fenerbahçe Her Halükarda Ferdiyle Devam Edecek

Ferdi’nin Milli Takım tercihi konusundaki kararı şimdilik belirsizliğini korumakla birlikte, Fenerbahçe’nin genç oyuncusuyla alakalı tavrı oldukça net.

Hangi takımı seçerse seçsin oyuncusuyla sezon sonunda masaya oturarak uzun vadeli bir sözleşme yapmayı planlayan Sarı Lacivertliler, bu sezonun en öne çıkan oyuncularından birisi olan Ferdi’nin yeteneklerinden faydalanmaya devam etmek istiyor.

Eleştirilere maruz kalan Vitor Pereira’nın bu sezonki en önemli dokunuşlarından birisi olan 22 yaşındaki oyuncu, 2018/2019 sezonunun başında Hollanda temsilcisi NEC Nijmegen’den 1 milyon 400 bin Euro bonservis bedeli karşılığında transfer edilmişti.

Bu sezon öncesinde Fenerbahçe’nin en geri planda kalan oyuncularından olan ve yetenekli olarak görülse de maçların son dakikalarında şans verilen Ferdi Kadıoğlu, Vitor Pereira yönetiminde sağ ve sol kanat beklerinde görev yapmaya başladı, oyun tercihlerine oldukça etkili hamleler kattı ve Fenerbahçe’nin en güvenilir oyuncularından birisi haline geldi.