FİFA’dan 5 Tarihi Karar

FİFA’dan 5 Tarihi Karar

20 Temmuz 2021 Kapalı Yazar: SporTakvimiGuncel

This content has been archived. It may no longer be relevant

Son yıllardan yapılan küçük değişimlerin ardından FİFA, futbol tarihinde 5 tarihi karara imza atacak. 5 tarihi değişiklikle adeta devrim gerçekleştiren FİFA, bu kararları önce gençlik turnuvasında deneyecek. Daha sonra da tüm oyunlara uygulanacak.

Hazırlıklara Başlandı

Küçük küçük değişiklikler son birkaç yıldır futbolda uygulanırken FİFA bu kez devrim niteliğinde bir değilikliğe imza atacak. 5 kritik değişiklikle futbol tarihinde yeni gelişmeler yaşanacak.

Bu 5 tarihi değişikliğin ilk olarak gençlik turnuvalarında denenmesi ve olumlu bir sonuç alındıktan sonra da tüm futbol maçlarında uygulanması kararlaştırıldı.

Değişikliklerin FİFA Başkanı Gianni Infantino önderliğinde gerçekleştirilmesi bekleniyor. 5 kritik değişiklik ile ilgili plan açıklandı.

1- Süre Kısaltılacak

Real Madrid Başkanı Florentino Perez bir demecinde maçların süresinin çok uzun olduğunu ve genç futbolcuların bu durumdan olumsuz etkilendiğini vurgulamıştı. Bunun üzerine FİFA maç sürelerini kısaltmayı hedefliyor. Plana göre 45 dakika süren devreler 30 dakikaya indirilecek. Bu değişiklik ile bir maçın süresi toplamda 60 dakika olacak.

2- Sınırsız Oyuncu Değişikliği

Bir maç boyunca oyuncu değişikliği sayısı yalnızca 3 iken, Covid-19 pandemisi yüzünden bu sayı 5’e yükseltilmişti. Yeni sisteme göre 5 olan oyuncu değişikliği sayısı sınırsız olacak. Yeni kural tüm maçlarda uygulanırsa oyuncu değiştirme sınırı tarihe karışacak. Böylece takımlar istediği kadar oyuncu değişikliği yapabilecek.

3- Ayakta Taç Atışı

Yeni sisteme göre oyuncuların taş atışı elle değil ayak ile yapması planlanıyor. Bu sayede taç atışlarının önemi artacak. Ayrıca futbolcular oyunu soğutmak için topu taça çıkarıyordu. Yeni kural ile bu durum en aza indirilecek.

4- Süre Durdurulacak

Planlanan değişiklikler kapsamında süre durdurması da yer alıyor. Buna göre top dışarı çıktığı zaman maçın süresi durdurulacak ve böylece maçlardaki zaman kaybının önüne geçilmiş olacak. Bu kural sayesinde top dışarı çıkınca süre otomatik durdurulacak böylece 30 dakikalık bir devre tam oynanmış olacak.

5- Sarı Karta Süre Cezası

Mevcut sistemde sarı kart uyarı niteliğinde uygulanıyordu. Yeni sistemde ise sarı karta süre cezası eklenecek. Hakem sarı kart gösterdiğinde oyuncu 5 dakika boyunca maçtan men edilecek ve bu sürenin sonunda oyuna devam edebilecek.